EKMEK

Ekmek, Türk toplumunda çok ama çok değerli bir yiyecektir. Üzerine yemin bile edilir. “Ekmek, kuran çarpsın” gibi… Geleneklerimizde, ekmek üzerine, beddualar bile vardır. Mesela, şöyle söylenir; “Açım, açım diyesin, Ekmek bulamayasın. Ekmek atlı ola sen yaya kalasın.” Ayrıca, buz Türkler, fazla ekmek tüketen bir toplumuz. Ekmek olmayınca, karnımız doymaz. Ekmek ile ilgili çok miktarda, söz ve deyim vardır. İşte bazıları. Ekmek aslanın ağzında.

Ekmeği ekmekçiye ver, bir ek de üste ver: Ekmeğin büyüğü, hamurun çoğundan olur. Ekmekle oynayanın ekmeğiyle oynanır: Ekmekten kaşık olur ama her yoğurdun hakkına değil: Ekmek çıkarmak: Ekmek düşmanı: Ekmek elden su gölden: Ekmek kapısı: Ekmek kavgası:Ekmek yemek:Ekmeğinden etmek Ekmeğinden olmak: Ekmeğine göz çalışmak. Ekmeğine kan doğramak. Ekmeğine kuru, ayranına duru mu dedik. Ekmeğine yağ sürmek. Ekmeğini çıkarmak. Ekmeğini eline almak. Ekmeğini kana doğramak:

Ekmeğini taştan çıkarmak: Ekmeğini yemek: Ekmeğiyle oynamak.

İSLAMDA DA ÖNEMLİDİR

Ekmek, kutsal kitabımız, Kuran-ı Kerim’de de, değerli bir nimet olarak anlatılmaktadır. Yusuf Suresi, 36. ayet: Onunla beraber zindana iki delikanlı daha girdi. Biri, “Ben rüyamda şaraplık üzüm sıktığımı gördüm” dedi. Diğeri, “Ben de rüyamda başımın üzerinde, kuşların yediği bir ekmek taşıdığımı gördüm. Bize bunun yorumunu haber ver. Şüphesiz biz seni iyilik yapanlardan görüyoruz” dedi. Yine hadisi şerifler de de, ekmeğin nimet olduğu zikredilmiştir.
Ayşe r.a. anlatıyor; “Resulullah s.a.v. odama girmişlerdi. Düşmüş bir ekmek parçası gördüler. Hemen onu alıp silerek yediler ve ‘Ey Ayşe! Kerim olana ikram et! (Yani kıymetli olan ekmeğe hürmet et!) Zira şu ekmek, bir kavme nefret edip kaçmışsa, bir daha dönmemiştir’ buyurdular.”,  “Abdullah bin Ümmü Haram’dan (r.a.) rivayetle; Ekmeğe saygı duyun. Çünkü o göğün ve yerin bereketlerindendir. Kim sofradaki ekmek kırıntılarını yerse günahları bağışlanır.”
“Ebû Hüreyre’den (r.a.) rivayetle; Allah’ım, günahımı bağışla, evimi genişlet, rızkıma bereket ver.” “Ebû Sekine rivayet ediyor; Ekmeğe saygı gösterin. Çünkü Allah onu değerli kılmıştır.

        İstanbul’da bir Anadolu lisesinde, Okulun açılış gününde seremoni yapılırken, ilginç olduğu kadar utanılacak bir işe imza atılmış. Okula sırayla giren öğrencilerin kafalarına, Simitler bölünerek atılmış, Yerler hep simit parçaları ile dolmuş. Ayaklar altına alınmış. Bizim nesil, ekmek yere düştüğünde, alıp üç kere öpüp başına koyan bir nesildi. Nereden, nereye geldik? Ekmek bizim kutsalımızdır. Şimdi ne hallere düştük. Allah, nimeti yerlere atanları çarpmasın da, ne yapsın? Sağlıcakla kalınız.

 WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com