Şairler Kazdağları için bugün Çanakkale’de

Çanakkale Kent Konseyi Çevre Meclisi, İda Dayanışma Derneği ve Çanakkale Sivil İnisiyatifi’nin düzenlediği Çanakkale Belediyesi’nin de katkı verdiği ‘Kaz Dağları ve Şairler Çığlık Çığlığa! Durdurulsun’ konulu şiir etkinlikleri ve İlyada Okumaları, 14-16 Eylül 2019 tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

Çanakkale Kent Konseyi Çevre Meclisi, İda Dayanışma Derneği ve Çanakkale Sivil İnisiyatifi’nin oluşturduğu düzenleme komitesi adına yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:
“Kaz Dağları tehlikede… Eğer ağaçların, kuşların, börtü böceğin imdadına yetişemezsek ekolojik denge tehlikede… Eğer bu katliam durdurulamazsa Çanakkale’nin tek içme suyu olan Atik Hisar Barajı çok yakında siyanür havuzuna dönüşecek. Kaz Dağları Homeros demek… Eğer geç kalırsak dünyaca ünlü bir tarih ve bir kültür yok olacak… Eğer bu kıyıma dur diyemesek ülkemizin değişik yerlerinde katledilen ağaçlara, delik deşik edilen dağlara, yuvasız kalan kuşlara, şaşkına uğrayan börtü böceğe de bir yardımımız dokunmayacak…

İnsanı arıyoruz.

Çığlığımızı ülkesine, ülkesinin geleceğine sahip çıkacak insanlara ulaştırmak istiyoruz. Durum aslında sandığımızdan da tehlikeli. Havamız, suyumuz, aşımız ekmeğimiz tehlikede. Bir bütün olarak yaşamımız tehlikede. Elbette boş durulmuyor. Elbette kayıtsız kalmayacağız. Ama ülkemize topsuz, tüfeksiz girmeyi başarmış olan yabancı altıncı filolar da boş durmuyor. Devlet desteği onlarla. Yabancı şirketlere dağlarımızı delik deşik etme izni verenler hukuk mukuk dinlemiyor. Rant gözünü bürümüş olanlar bilim insanlarının, akademisyenlerin, hukukçuların, çevre gönüllülerinin düşüncelerine, halkın tepkisine aldırmıyor. Yurt savunması olarak gördüğümüz çevre mücadelemiz sürekli kıstırılmak ve kitle desteğinden koparılmak isteniyor.

Vicdan arıyoruz.

Ülkenin çeşitli yerlerinde maden arama bahanesiyle geleceğimizi karartacak şirketlerin izinlerinin iptal edilmesi ve yapılan ağaç katliamların durması için verilen mücadeleye Kaz Dağları’ndan da çığlıklar yükseldi ve yükselemeye de devam ediyor. Bu amaçla 14-15-16 Eylül günlerinde KAZ DAĞLARI ve ŞAİRLER ÇIĞLIK ÇIĞLIĞA! DURDURULSUN konulu şiir etkinlikleri ve İlyada Okumaları düzenlenecektir… Çanakkale’de Ayazma, Balaban’daki Su ve Vicdan Nöbet Alanı, Trova Atı’nın önü ve daha birçok yer şiir çığlıklarıyla dolup taşacak. Basının ve halkımızın yanımızda olmasını istiyoruz… Etkinliğimizin herkese duyurulmasını ve katılımın sağlanmasını istiyoruz.
Şiir neye mi yarar?

Şiir gözünü para bürümüş Kanadalı Alamos Gold Şirketi’ni, onların gizli ve yerli ortaklarını, ne uğruna bu izni verdilerse onlara bu ruhsatı verenleri belki kararlarından caydırmaya yetmeyecek… Ama o şirkette çalışan ve orada siyanürün etkisiyle 10 yıl içinde ölecek işçilerin ağaçları yavaş kesmesine, belki de burada çalışmaktan vazgeçmelerine yol açabilir. En azından kafaları karışsa fena mı olur? Belki de beklemediğimiz bir çığlık yükselir içimizden… Kimsenin durduramayacağı… Önce bir çoban ateşi belki… Belki bir gemici feneri… Sonra büyüdükçe büyür alev… Bir seferberliğe dönüşür ardından… Çanakkale’yi 1915’te geçemeyenler bu kez de geçemez belki… Bunda şiirin payı olmaz mı sanıyorsunuz? Şiir de güneş gibidir, ışıtır yüreklerimizi. Vicdandan bir kale olmuşuz bakmışsınız ki… Bir daha kim kıyabilir  ağaçlarımıza, kuşları-börtü böceği kim yuvasız koyabilir, bir daha kim kalkışabilir sularımızı siyanürlemeye?”

Cemal Oral

 WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com