Yıl 2019 Asfalt Yolu, Suyu Olmayan Köyler var!

İl Özel İdare Köylere Hizmet Komisyonu geçtiğimiz günlerde Gelibolu’daki köyleri yerinde ziyaret ederek, çalışmalarda bulundular. Ortaya çıkan tabloda, Çanakkale’de 2019 yılında asfalt yolu ve suyu olmayan köyler olduğu ortaya çıktı.

İl Özel İdare Köylere Hizmet Komisyonu geçtiğimiz günlerde Gelibolu’da incelemelerde bulundu. Komisyon köyleri tek tek gezerek incelemelerde bulundu. Sorunlar yerinde tespit edildi. Raporlar tutuldu. Tutulan raporların önümüzdeki günlerde İl Genel Meclisi’ne sunulacağı belirtildi.

CHP’li İl Genel Meclisi Üyesi İsmail Gürses, Köylere Hizmet Götürme Komisyonu olarak yapılan incelemelerde görüldü ki hala asfalt yolu olmayan, su kaynağı olmayan ve sulama yapamayan köyler var ifadelerinde bulundu.

“Yolların tamamlanması için komisyon kararı alındı”

Gürses konuyla ilgili gazetemize yaptığı açıklamasında, “Gelibolu’da yol ağına alınmayan köyleri, şu anda toprak yolları kullanan köyleri yerinde inceledik. Biz o köylerin yollarının asfalt olabilmeleri için köyleri yerinde inceledik, kilometrelerini hesapladık, ne kadar maliyetli olacağını belirledik. Gerekli tespitler yapıldı. Bu yolların tamamlanması için komisyon olarak karar aldık.

“Göletlerin sulama sistemleri pert olmuş”

Şu anda yapılan göletlerin sulama sistemleri pert olmuş. O sulama sistemlerinin kapalı olması için çalışmalar yapılacak. Şu anda sulanamayan araziler var. Köylüler o bölgelerde kendi çözümlerini kendileri üretmişler, sifonlama yöntemi ile arazilerini sulamaya çalışıyorlar. Kapalı sisteme o bölgeler geçirilerek, sulamanın daha sağlıklı olması sağlanacak.

“2020 yılında çalışmaların tamamlanmasını düşünüyoruz”

Çanakkale’de şu anda asfalt yolu olmayan köyler var! Bu köyler tek tek tespit edildi. Onun dışında suyu olmayan köylerde var, onlarında tespiti yapıldı. İl Özel İdare olarak 2020 yılında o köylerin çalışmaları tamamlanacak” dedi.

Tunahan Ünsal

 WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com