DİSK/Genel İş’ten 12 Eylül Mesajı: “Darbelere, faşizme, gericiliğe ‘hayır’ diyoruz!”

DİSK/Genel İş Çanakkale Şubesi, 12 Eylül 1980 askeri darbesinin yıl dönümü sebebiyle sendika binasında basın açıklaması düzenledi. Açıklamayı, sendika adına Genel İş Şube Başkanı Metin Ceylan yaptı. Darbenin 39’uncu yılında demokrasiden yana tavır aldıklarını bir kez daha hatırlatan Ceylan, “Darbelere, faşizme ve gericiliğe yine ve kararlılıkla hayır diyor, tek seçeneğin demokrasi ve laik toplumsal yaşam olduğunu savunuyoruz” şeklinde konuştu.

12 Eylül Askeri Darbesi’nin üzerinden dün tam olarak 39 yıl geçti. DİSK/Genel İş Çanakkale Şubesi de darbenin yıl dönümü sebebiyle basın açıklaması düzenledi. Açıklamayı, sendika adına Başkan Metin Ceylan yaptı. Ceylan, demokrasiye her türlü müdahalenin karşısında olduklarını belirterek şu ifadelere yer verdi:

“12 Eylül 1980 askeri faşist darbesinin üzerinden 39 yıl geçti ama yarattığı olumsuz sonuçlar ve uygulamalar maalesef devam ediyor. 12 Eylül, ülkenin üzerine kabus gibi çöken, Türkiye’deki bütün demokratik kurumları, sendikaları kapatan, demokrasiyi yok eden bir askeri harekattı. Ne genel alanda ne sendikal alanda tahribatı maalesef henüz giderilemedi. Darbe ülkemizde güvencesiz ve sendikasız çalışmaya mecbur bırakılan; milli gelirden ve ekonomik büyümeden payını alamayan yoksullar ve işsizler yarattı. 12 Eylül’de parlamento işlevsizleştirildi, hukuk ayaklar altına alındı, seçilmişlerin yerine atanmışlar getirildi. Gazeteler, radyolar, televizyonlar susturuldu, grev hakkı başta olmak üzere temel hak ve özgürlükler engellendi, sendikal hak ve özgürlükler yok sayıldı, işçiler haksız ve hukuksuz yere işlerinden edildi.”

“Eşitlikten, adaletten, özgürlükten yana tavır almaya devam edeceğiz”

“Askeri darbelerden en çok etkilenmiş, en çok zararı görmüş, başkan ve yöneticileri idamla yargılanmış, faaliyetleri durdurulmuş, binalarına el konulmuş, darbeye zemin hazırlamak için 1 Mayıs 1977’de olduğu gibi katliamlara uğramış bir işçi örgütü olarak darbecilere karşı her zaman karşı durduk, mücadele ettik, bugün de her türlü darbenin ve siyaset alanına demokrasi dışı müdahalelerin karşısında olmaya devam edeceğiz. 12 Eylül darbesinin 39. yılında darbelere, faşizme ve gericiliğe yine ve kararlılıkla hayır diyor, tek seçeneğin demokrasi ve laik toplumsal yaşam olduğunu savunuyoruz. Emeğe karşı yapılan her saldırıya karşı nasıl mücadele veriyorsak, sendikal hak ve özgürlüklere müdahale karşısında nasıl direniyorsak, demokrasiye, yargının bağımsızlığına, insan hak ve özgürlüklerine yapılan her saldırının da karşısında demokrasiden, adaletten, eşitlikten ve özgürlükten yana tavır almaya devam edeceğiz.”

Esra Çanlı

 WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com