Ranta feda edilmesin!

Bir zamanların KYK yurdu olan, sonraları boşaltılan ve izbe bir halde uzun zaman kıyı şeridinde bulunan binalar geçtiğimiz günlerde yıkılmıştı. Çanakkale’nin en güzel yerinde bulunan ve denize sıfır olan arazi için vatandaş rant uğruna feda olmasın derken, edinilen bilgiye göre o alan için bir proje düşünülüyor. Kentin en güzel arazisi gençlerin ve Çanakkalelilerin kullanımı için yeniden düzenlenecek.

Çanakkale’nin en güzel yerlerinden birinde, denize sıfır arazi üzerinde geçtiğimiz yıllarda KYK yurdu öğrenciler için hizmet vermekteydi. Kredi Yurtlar Kurumu’nun yurt binasında bugüne kadar binlerce öğrenci kaldı, bina onlarca anıya ev sahipliği yaptı. Atatürk Caddesi üzerinde bulunan KYK yurdu daha sonrasında boşaltıldı ve uzun süre izbe halde kaldı.

Kentin en güzel yerinde terk edilmiş halde belli bir süre duran binaların bahçesinde atlar otlatıldı, biz de yurt artık, “At Yurdu Haline Geldi” haberleri ile yaşanan sorunu kaleme almıştık.

Çanakkale halkının rant uğruna, kentin en güzel arazilerinden biri de feda edilmesin diyerek, süreci kaygıyla izledikleri arazi için umut vadeden bir bilgiye ulaşıldı. Edinilen bilgiye göre, Devletin arazisi rant uğruna feda edilmeyecek. Arazi için proje geliştirme çalışmaları başladı ve alana Kongre ve Fuar Merkezi şeklinde bir yapının yapılabilmesi için girişimlere başlandı.

Eski KYK yurdunun olduğu alana, kentlilerin kullanımına sunulacak olan, konferans ve toplantı salonu adı altında gençlik merkezi şeklinde bir yapının yapılacağı belirtildi. Proje önümüzdeki dönemlerde netlik kazandıkça ve belirginleştikçe resmi makamlara sunulacak.

Çanakkale halkının feda edilmesin diye endişelendiği arazi için yetkililerden devletin arazisi en faydalı şekilde değerlendirilecek bilgisi geldi.

Tunahan ÜnsalWP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com