Dünyada 8 tane, 1’i Çanakkale’de

İl Kültür Turizm Müdürlüğü tarafından dün kamuoyu ile ilginç bir bilgi paylaşıldı. Dünyada 8 tane olan pembe göllerden bir tanesinin ilimiz sınırlarında olduğu bilgisi pek çok kişiyi şaşırtmaya yetti.

Dünyada 8 tane bulunan pembe göllerden bir tanesinin Çanakkale ili sınırları içerisinde olduğu bilgisi dün kentlileri şaşırttı. İl Kültür Turizm Müdürlüğü tarafından yapılan bilgilendirici paylaşımda, Ezine’ye bağlı Dalyan Köyü yakınlarında bir pembe göl olduğu belirtildi. Gölün yılın belli dönemlerinde pembe renge büründüğünün altı çizildi.

Müdürlükten konuyla ilgili yapılan bilgilendirmede, “Halk arasında Tuz Gölü olarak da anılıyor. Dünyada ki 8 pembe gölden birisi Çanakkale’de ve kalp şeklindedir. Bu göl pembe rengini güneş ışınlarının açısı ve yoğunluğu, gölün tuzluluk oranının yüksekliği ve sıcaklıkla temas ettiğinde pembe bir renk oluşmasını sağlayacak alg ve bakterilerin bulunmasından sağlıyor.

Bazı zamanlar tüm sen boyunca pembe olan bu göl, çoğunlukla yıllık sıcaklık oranlarına göre renk değiştirebiliyor. Göle pembe rengini veren algler, özellikle sıcaklığın ve tuz oranının arttığı yaz dönemlerinde kırmızı renkli beta-karoten adlı bir madde üretiyor. Aynı dönemde halobakteriler de fazla ürediği için gölün rengi tamamen pembeye dönüyor. Sıcaklığın etkisi azalınca da beta-karoten üretimine gerek kalmıyor ve kırmızı-pembe renkler gölden kayboluyor” cümleleri yer aldı.

Tunahan Ünsal

 WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com