Öğrencilerin kafasındaki en önemli sorun konaklama!

Türkiye’nin dört bir yanından yüksek öğrenimlerini görmek üzere Çanakkale’ye gelen öğrencilerin akıllarındaki ilk soru “Konaklama ihtiyacı nasıl çözülecek?” Binlerce öğrenciye ev sahipliği yapacak Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nde okuyacak olan öğrenciler için Çanakkale’de bulunan KYK yurtlarında ortalama 8 bin 55 mevcut bulunuyor. KYK, Çanakkale genelinde 10 öğrenci yurdu ile öğrencilerin konaklama ihtiyaçlarına derman olmaya çalışacak. İl Gençlik ve Spor Müdürü Aziz Sinan Alp, Çanakkale’de bulunan KYK yurtları hakkında gazetemize açıklamalarda bulundu. Alp, “Çanakkale’nin yurt kapasitesi yeterli derken, yurtlarımız ihtiyaca karşılık veriyor.” dedi.

Lisans eğitimlerini almak üzere Türkiye’nin dört bir yanından öğrenciler Çanakkale’ye gelmeye başladılar. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi yeni kayıtları ile binlerce öğrenciye ev sahipliği yapacak olurken, öğrencilerin kayıt döneminde akıllarındaki en önemli sorun ise kalacak yer problemi oldu. Kiraların yüksek olması ve özel yurtların pahalı olması neticesinde öğrencilerin akıllarına gelen ilk yer KYK yurtları oldu. Kredi Yurtlar Kurumu bünyesindeki internet sitesinden yurt başvurularını yapan öğrenciler kendilerine yer çıkmasını dört gözle beklediler. KYK’da yer bulan öğrenciler kendilerini şanslı sayarken, yer çıkmayan öğrenciler ise boş kontenjanların peşine düştüler.

Çanakkale’deki yurt potansiyelini ve yatak kapasitesini İl Gençlik ve Spor Müdürü Aziz Sinan Alp’e sorduk. Alp, Çanakkale’nin genelinde bulunan yurtlarla öğrenciler mağdur edilmeyecek derken, kapasitemiz bekleneni karşılıyor açıklamasında bulundu.

İl Gençlik Spor Müdürü Aziz Sinan Alp, “Çanakkale’de 10 tane KYK yurdu bulunmaktadır. Biga’da 1 kız, 1 erkek yurdu. Çan’da 1 erkek yurdu. Merkez’de 4 kız 2 erkek yurdu. Gökçeada’da 1 kız yurdu olmak üzere toplamda 10 yurdumuz bulunmaktadır.

2018 yılında yurtlardaki öğrenci kapasitesi toplamda 8 bin 55’ti. Bu öğrencilerimizden 5 bin 349’u kız, 2 bin 706’sı ise erkek öğrencilerimizdi.  Bu sayılarda 2019 yılında ufak tefek değişiklikler yaşanacaktır” dedi.

Çanakkale’de bulunan yurtların yatak kapasitesinin yeterli olduğunu belirten İl Müdürü Alp, kayıt dönemlerinde herkes KYK yurtlarında kalmak istiyor fakat sonra öğrencilerimiz eve çıkıyorlar. Yurtlarda boşalan kontenjanlarımız seri bir şekilde dolduruluyor ve mağduriyet yaşanmıyor vurgusunda bulundu.

Tunahan ÜnsalWP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com