Kazdağları için çözüm yolları arandı

Akademisyenler ve STK temsilcileri,  Kazdağları’nda sürdürülen metalik madencilik faaliyeti hakkında çözüm yollarını Çanakkale’de masaya yatırdılar. Tarım Orman İş önderliğinde, Cumartesi günü panel düzenlendi. Kazdağları’nda sürdürülen madencilik faaliyetlerinin çevreye vermiş olduğu ve vereceği zararların masaya yatırıldığı panelde bölgenin ve Çanakkale’nin kurtuluşu hakkında çözüm önerileri masaya yatırıldı.

Kazdağları’nda sürdürülen metalik madencilik faaliyetine karşı sürdürülen Su ve Vicdan Nöbeti günlerdir sürerken, etkin mücadele yöntemleri de sürekli masaya yatırılmaya devam ediyor. Bir taraftan Doğu Biga Madencilik şirketi yetkilileri kentin dinamikleri ile sürekli ziyaretlerde bir araya gelirlerken, çevrecilerde panellerle, forumlarla ve konferanslarla çözüm yolları arıyorlar.

Sürdürülen metalik madencilik faaliyetinin bölgeye olan zararları ve bölgenin madencilik faaliyetlerinden arındırılmasının çözüm yollarının aranması için Cumartesi günü panel düzenlendi. Tarım Orman İş önderliğinde Çanakkale Belediyesi Çalışanları Sosyal Tesisleri’nde düzenlenen panele, Türkiye’nin dört bir yanından akademisyenler, çevreciler, geçmiş dönem sendika başkanları, vatandaşlar ve Kirazlı’da nöbeti sürdüren vatandaşlar katıldı. Öte yandan Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’da düzenlenen panele katıldı ve açılış konuşmasında bulundu.

Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Tarım Orman İş Genel Başkanı Şükrü Durmuş, Tarım Orkam Sen eski Genel Başkanı Sezai Kaya, Doç. Dr. Oğuz Kurdoğlu, Harb-İş eski Genel Başkanı İzzet Çetin, Doç. Dr. Gökhan Günaydın, Prof. Dr. Erdoğan Atmış, Erhan Çakır, Prof. Dr. Murat Türkeş, Prof. Dr. Doğanay Tolunay düzenlenen panele katılıp fikirlerini belirten isimler oldular.

Panel Erhan Çakır moderatörlüğünde gerçekleşirken, katılımcıların her birine 20 dakikalık konuşma süresi ayrıldı. Her konuşmacı 20 dakikalık kendilerine ayrılan sürede, bölgede yürütülen madencilik faaliyetinin bölge ekosistemine verdiği zararı ve bu zararlardan arınmanın yollarını masaya yatırdılar.

Öte yandan açılış konuşmasında bulunan Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, “Kazdağları’nda sürdürülen maden faaliyetlerinden bahsetti. Gökhan aynı zamanda yaklaşık 10 yıldır aktif bir mücadelenin sürdürüldüğünü belirtirken, bölgede mücadele devam edecektir vurgusunda bulundu.

Tunahan Ünsal

 WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com