“Eğitim yılı çok sayıda sorunla başladı”

2019-2020 eğitim-öğretim yılı bugün başladı. Milyonlarca öğrenci bugün sıralardaki yerlerini aldılar. Yeni eğitim-öğretim yılı ile ilgili Eğitim-Sen Çanakkale Şubesi Cumartesi günü basın açıklamasında bulundu. Eğitim Sen, “Yeni eğitim yılı çok sayıda sorunun gölgesinde başlamıştır” diyerek, eğitimde giderilemeyen, revize adı altında derinleşen sorunlara dikkat çekti.

2019-2020 eğitim yılı bugün tam anlamıyla ilk ders zilinin çalması ile başladı. Türkiye genelinde 1 milyonu aşkın öğretmen ve 18 milyona yakın öğrenci okullardaki yerlerini aldılar. Eğitim Sen yeni eğitim öğretim yılının yeni sorunlar doğuracağı ile ilgili olarak Cumartesi günü, saat 14.00’te Çanakkale Belediyesi Çalışanları Sosyal Tesisleri’nde basın açıklamasında bulundu.

“Eğitim sisteminin belli başlı sorunları vardır”

Eğitim Sen Çanakkale Şube Başkanı Filiz Savaş’ın okuduğu açıklamada, “Eğitimin niteliğinde yıllar içinde yaşanan gerileme, ticarileşme ve dinselleşme uygulamaları, okulların fiziki altyapı ve donanım eksiklikleri, öğretmenlerin mesleki gelişimine yönelik piyasacı müdahaleler, çocukların barınmak zorunda bırakıldıkları yurtlarda taciz ve istismara uğraması, ataması yapılmayan öğretmenler sorunu ve bunun gibi çok sayıda sorun eğitim sisteminin belli başlı sorunlarındandır. Eğitime ilk kez adım atacak olan pek çok öğrenci hangi şartlarda eğitime başlayacağının farkında olmasa da, öğrenci velilerini şimdiden çok sıkıntılı bir telaşın sardığını biliyoruz.

“Sorunların bir nebze de olsa düzenlenmesini dileriz”

Bilinmelidir ki, okulöncesinden üniversiteye kadar bilimin ve bilimsel eğitimin dışlanmaya çalışıldığı eğitim sisteminde, eğitim ve bilim emekçilerinin, öğrenci ve velilerle birlikte kamusal, bilimsel, demokratik, laik ve anadilinde eğitim hakkı için mücadelemiz 2019/2020 eğitim öğretim yılında da kararlılıkla sürecektir. Tüm bu olumsuzluklara rağmen varoluş nedenimiz olan Eğitim emekçilerimizin önümüzdeki eğitim öğretim yılında sorunlarının bir nebze de olsa düzelmesini dileriz” cümleleri yer aldı.

Öte yandan Eğitim Sen Milli Eğitim Bakanlığı’na 10 temel uyarıda bulundu.

  1. Tüm öğrencilerimizin eşit, ulaşılabilir, nitelikli, ücretsiz eğitimden yararlanmasını sağlayacak bütçe planlaması yapmak MEB ve siyasi iktidarın sorumluluğudur. Sorumluluğun gereği yerine getirilmelidir.
  2. Tüm öğrencilerimizin eğitim hakkı uluslararası sözleşmelerle güvence altına alınmıştır. Öğrencilerimizin eğitim hakkını tam ve baskı altında kalmadan kullanması gerekir. Öğrencilerimizi çırak olmaya özendiren politikalardan vazgeçilmelidir.
  3. Yargı kararları uygulanmalı; Diyanet, dini vakıf ve dernekler ile yapılan protokoller sonlandırılmalıdır.
  4. Din Öğretimi Genel Müdürlüğü’ nün ‘özerk’ yapısına son verilmelidir…
  5. Anadolu liselerinde ikili eğitimden kaynaklı oluşabilecek güvenlik, sağlık, beslenme gibi sorunlara yönelik MEB önlem ve çözümler üretmelidir. Güvenlik sorununun çözümü için ücretsiz servis başta olmak üzere acil adımlar atılmalıdır.
  6. 2019-2020 Eğitim Öğretim yılında LGS sınavına girecek 1. 800 000 öğrencinin mağduriyet yaşamaması için gereken önlemler alınmalıdır. MEB öğrencilerin taleplerini toplamalı, okul gereksinimini belirlemeli ve bu gereksinimi karşılayacak önlemleri ‘Her öğrencinin istediği okulda eğitim alma hakkı vardır.’ ilkesini gözeterek yaşama geçirmelidir.
  7. Proje okulları uygulaması sonlandırılmalıdır…
  8. Sözleşmeli, ücretli, güvencesiz çalışma biçimlerine; mülakat uygulamalarına son verilmelidir.  Öğretmen açığı kadar atama acilen yapılmalıdır.
  9. Öğretmenlerin statüsü, çalışma koşulları, hakları, işe alım ve istihdam biçimine kadar her konuda öğretmenlerin söz ve karar hakkı gözetilmelidir.
  10. Hukuksuzca ihraç edilen arkadaşlarımız hala MEB çalışanıdır. MEB eğitim emekçilerine sahip çıkmalı, yaşanılan mağduriyetlere ilişkin sorumluluğunun gereğini yerine getirmelidir…

Tunahan ÜnsalWP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com