Türk Asıllı Bilim İnsanları ÇOMÜ’de buluştu

Dünyanın birçok yerinde alanında uzmanlığı ile tanınmış Türk asıllı bilim insanlarının katıldığı konferans Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Troia Kültür Merkezi’nde gerçekleşti. Konferansa Vali Vekili Celil Ateşoğlu, Üniversite Rektörü Prof. Dr. Sedat Murat, Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, kurum kuruluş temsilcileri, akademisyenler ve çok sayıda öğrenci katıldı.

“Büyük iddialarımızın olması gerekiyor”

Rektör Prof. Dr. Sedat Murat, organizasyonda emeği geçen herkese teşekkür ederek başladığı konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “Bizim kesinlikle büyük iddialarımızın olması gerekiyor. Çünkü asırlarca dünyaya hükmeden millet Türk milletiydi. Fakat ne oldu da bugün bu büyük millet, bu büyük medeniyetin temsilcisi olan bu millet küçük küçük parçalara ayrıldı. Bilimde ve teknolojide istenilen yerde değil. Suçu hep dışarıda aramaya gerek yok. Mutlaka bizde de hatalar vardır. Bu hatalara düşmeden birlik ve beraberlik içerisinde ama bilim ve teknolojiden asla ödün vermeden bu doğrultuda çalışmalıyız. Güçlü olduğumuz zaman bizi dinlerler, zayıf olursak bizi ezerler. Birbirimize düşürürler, dışarıdan düşmanın gelmesine gerek yok. Bugün kültür emperyalizmiyle dilimizi, dinimizi, örfümüzü adetlerimizi geleneklerimizi yok ediyorlar. Böylece bu milleti topla tüfekle tankla yok etmeye gerek kalmıyor zaten.  Bu sebeple topyekün bir bilimsel ve kardeşlik seferberliği oluşturmak durumundayız.”

Türkiye’nin Türk dünyası için önemli bir kale olduğunu vurgulayan Rektör Prof. Dr. Sedat Murat, konuşmasına şöyle devam etti:

“Hiç ümitsiz olmayacağız”

“Bütün Türk dünyasının, İslam dünyasının hatta mazlumların gözü Türkiye’dedir. Türkiye önemli bir kaledir. Bu kaleyi bir asır önce Çanakkale’den vurmak istediler ama milletimiz tarihin en büyük mücadelelerinden birini verdi. Çanakkale geçilmez dedirttik ve bir destan yazdık. Bugün her biri değişik ülkelerden gelen Türk asıllı çok değerli bilim insanlarımızı ÇOMÜ’de ağırlıyor olmaktan büyük bir memnuniyet duyuyoruz. Bu vesile ile ülkemize dünyanın dört bir tarafından gelen gençlerimizi cesaretlendirmenizi, motive etmenizi, teşvik etmenizi canı gönülden arzu ediyorum. Çünkü başka türlü olmaz, tek tek insanla ilgileneceğiz, hiç ümitsiz olmayacağız, başaracağız inşallah.”

Açılış konuşmasının ardından sırasıyla Dr. Erkim Siddick, Dr. Maya M. Mitalipova, Sen. Res. Ömer Kanat, Dr. Memtimin Ala, Dr. Abduxukur Abdurixit, Sen. Res. Perhad Muhammedi sunumlarını gerçekleştirdi. Altı ayrı oturumda gerçekleşen sunumlar ardından katılımcılara katılım sertifikası verildi.WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com