Gelibolu Kent Konseyi Yetkilileri Göreve Çağırdı

Gelibolu Kent Konseyi Başkan ve Üyeleri, İl Özel İdaresi’nde bir dizi ziyaret gerçekleştirdikten sonra İl Genel Meclisi Eylül ayı toplantılarına katıldı. Konsey üyeleri, yeniden borçlanma talep edilen Gelibolu iskelesi için görüş alış-verişinde bulunurken, yazılı bir açıklama yaparak ilçe merkezinden geçen trafik ana arterinin Gelibolu halkını ne kadar rahatsız ettiğini bir kez daha vurguladı.

 İl Özel İdaresi’ne önceki gün gelen Gelibolu Kent Konseyi temsilcileri, önce Özel İdare Genel Sekreteri Abdullah Köklü ve İl Genel Meclisi Başkanı Sadık Göğüsgeren ile görüştükten sonra Gelibolu’nun AK Parti’li ve CHP’li İl Genel Meclisi Üyeleri ile görüş alışverişinde bulundu.

Görüşmelerin ardından Sivil Toplum Örgütleri adına Gelibolu Kent Konseyi tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Gelibolu iskelesinde yaşanan trafik, keşmekeş… Kontrolsüzlük ve şehrin 2 büyük girişinden birisi (Kore Kahramanları Caddesi) sürekli kapanma ve kazalara gebe olmaya devam etmektedir.

Gelibolu halkının ‘bam teli’ kopmak üzere, Çevresel, Psikolojik, Sosyolojik, Lojistik, maddi ve en önemlisi iskele ve Kore Kahramanları Caddesi üzerinde oturan yurttaşlarımızın sağlığı tehdit altındadır. Gelibolu iskelesine her ne kadar yeni rampaların eklenmesiyle az da olsa trafik akışı rahatlamış görünse de biz Gelibolu halkının derdine çare olmamıştır. Olamaz da…

Gelibolu şehir merkezinde bulunan trafik ana arterlerinden Çanakkale girişi Kore Kahramanları Caddesi, ilçemizin çevresel olumsuzluğu en yüksek alanıdır.

Araç sesi gürültüsü, Araçlardan atılan nesneler, eksoz gazlarının yarattığı kirlilik (Bir Bilimsel araştırmaya göre; Trafik yoğunluğu yüksek bir ana arter üzerinde 10 yıl oturan yurttaşlar 29 yıl ortalama düzeyde sigara içmiş kadar etkilenmektedir.) yurttaşlarımızın geceleri yaşanan gürültüden dolayı uyku düzenleri yanında psikolojileri de bozulmaktadır. İskelenin sağ yanında bulunan kordon da yürüyüş yapan ve ailecek zaman geçiren yurttaşlarımız trafiğin etkisiyle, kordonu kullanmaktan imtina etmektedir bu durum sosyolojik bir sorun olarak yaşanmaktadır.  İlçe içi  toplu ulaşım ve bireysel ulaşım aksamakta bu durum maddi olduğu kadar lojistik ve zaman kaybı konusunda da tahammülsüzlük düzeyine ulaşmaktadır.

Artık bıktık… Canımızda, malımızda beş paralık durumdadır. 7/ 24 ağır vasıtalarla dolu olan bu yolda bir kaza olsa, yangın çıksa, patlama olsa müdahale asla mümkün değildir. Gelibolu iskelesi ile sanayi sitesi arasında bulunun 3 kilometrelik bu yolda olabilecek zararın hesabını yapan var mıdır? Sorumluluk kime aittir? Hiç kimsenin böyle vahim bir durumun sorumluluğunu alabileceğini sanmıyoruz. Gelibolu da bulunan sivil toplum örgütleri olarak ‘vahametin’ bizlere neden reva görüldüğünü de anlamış değiliz. Saatlerce beklemeyi gerektiren gavur eziyeti ya da dayatılan durum aynı zamanda Ege ve Akdeniz’e giden gelen tüm yurttaşlarımız  için bir azap halini almıştır.

“‘ZUL’ HALİNE GELMİŞ OLAN BU DURUMA ÇARE İSTİYORUZ”

Özellikle mahalle sakinleri olmak üzere, köyleriyle birlikte 44 bin kişilik nüfusuyla ‘Gelibolu halkı olarak bu zulme razı değiliz. Yaklaşık 5 yıldır Gelibolu halkının kullanamadığı yolun yaratığı sıkıntının boyutunu kamuoyunun takdirlerine bırakıyoruz. Biz Gelibolu halkının düştüğü mağduriyetin sosyolojik, psikolojik ve biyolojik etkileri klinik bir araştırmaya fazlasıyla değer bir hal almış durumdadır.

Özetle; Tüm Gelibolu halkını, geleni, gideni, geçeni, bekleyeni, göndereni velhasıl yola çıkıp da Gelibolu da ki feribotla geçecek herkes için  ‘ZUL’ haline gelmiş olan bu duruma çare istiyoruz. ‘Bir süre önce ihalesi işlemi gerçekleştirilen yeni iskelenin en kısa zamanda yapılması şarttır.’ Bunun dışındaki tüm çözüm önerileri yaraya pansuman olmaktan veya gaz almaktan ileriye gitmeyecektir.

Gelibolu sivil toplum örgütleri adına kent Konseyi olarak, ‘İSKELE TRAFİĞİNİN’ çözümü için Millet vekili, Valisi, Kaymakamı, Belediye Başkanı, İl Genel Meclisi, Gestaş’ı, Motorcular Birliği ve Siyasetçisi ile tüm ilgilileri göreve davet ediyoruz.

Yurttaşlarımız için birlik olma zamanı tamda şimdi! Biz Gelibolu’yuz, Biz yurttaşız… Biz İnsanız… Biz İlçemizi seviyoruz ve sahip çıkıyoruz.”

İSKELE İÇİN YENİDEN BORÇLANILDI

Konsey üyeleri, dördüncü birleşim sonrası çıkışta CHP’li Nihat Öner ile CHP’li Ali Rıza Sayın ve AK Parti’li Serhad Sürücü ile toplu fotoğraf çektirdi.

Öte yandan Beşinci birleşimde gündeme gelen “Borçlanma”nın yeniden oylanması, komisyon raporunun olumlu olması nedeniyle oybirliği ile kabul edildi.

Eylem Gözeldere

 WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com