Susamam

Dün gece; Şanışer, Fuat, Ados, Hayki, Server Uraz, Beta, Tahribad-ı İsyan, Sokrat St, Ozbi, Deniz Tekin, Sehabe, Yeis Sensura, Aspova, Defkhan, Aga-B, Mirac, Mert Şenel ve Kamufle’nin içidne bulunduğu Susamam isimli bir şarkı yayınladı. Rap müziğin muhalif yönüne uygun sözlerden oluşan çalışmada: doğa, adalet, kadına şiddet, hayvan hakları ve yolsuzluklar gibi yakın tarihimizde kafamızı sıkça meşgul eden çeşitli olaylara değinilmiş.

Deniz Tekin Şeklini Koymuş

Deniz Tekin Sofar sayesinde tanıdığım bir isim. Kendine has bir tarzı ve yorumu var Susamam çalışmasında çok iyi iş çıkarmış.

Selam Aga-B

Aga-B birkaç senedir ortalarda gözükmüyordu görünce bi sevindim. Şarkıda en beğendiğim kısımlardan birisi Aga-b’nin kendine has tarzıyla söylediği bölüm oldu.

Tahribad-ı İsyan Yanıltmıyor

Bu gençler Gezi direnişi sırasında gözüme çarpmıştı. Öfkeli bir müzikleri var ayrıca gerçek semt çocukları. Onların girdiği bölüm de dikkatimi çeken kısımlardandı.

Fuat

Fuat’ın genç rapçilere desteği bilinen bir şeydir. Bu projede olması ekstra güzel olmuş.

Şanışer

Her ne kadar toplu bir proje de olsa projenin mimarı -anladığım kadarı ile- Şanışer. Ben Şanışer’in yetenekli bir rapçi olduğunu düşünüyorum. Ayrıca ilk defa politik bir şarkı falan yapmış da değildir. “Ağlak” diye tabir edilen şarkılarını dinleyip, -Susamam için- “Hah şöyle şeyler yapsın canımızı yesin” demek bilmeden konuşma hastalığına iyi bir örnek.

Sonuç olarak acayip etkilendiğim bir iş dersem yalan söylemiş olurum. Altyapı ve söz kalitesi olarak topyekûn değerlendiremiyorum. Çok farklı isimler var, alışık olmadığım isimler var bu yüzden kısım kısım beğendiğim ve beğenmediğim yerler oldu desem daha doğru olur. Projede hoşuma giden şey toplumsal konulara değinilmesi ve rapin muhalif tavrının trend listelerine ilk defa girmiş olması. (bol ünlem)WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com