Gökçeada’da Festival Gerginliği

Gökçeada’da 5-10 Eylül 2019 tarihleri arasında yapılması planlanan 5. Uluslararası Gökçeada Motofest festivalinin iptal edildiği açıklanmıştı. Festivali iptal etmek zorunda kaldıklarını belirten Gökçeada Belediye Başkanı Ünal Çetin, iptal edilme nedenlerini bir bir anlattığı bir açıklama yaptı. Başkan Çetin’in ardından ulaştığımız Gökçeada Kaymakamı Ender Faruk Uzunoğlu da Gökçeada Belediyesi’ne yazılan resmi yazılara geri dönüş yapılmadığını ileri sürdü.

Gökçeada Motosiklet Spor Kulübü (GMSK) tarafından 5-10 Eylül 2019 tarihleri arasında organize edilen festivalin istenmeyen sebepler dolayısıyla yapılamayacağı açıklandı. Önce Gökçeada Kuzulimanı festival ve kamp alanında, sonra Yıldızkoy’da ve Kaleköy’de yapılması planlanan festivalin yer gösterilmemesi nedeniyle iptal edildiği ileri sürüldü.

“YAPAMAYACAĞIZ, ÇOK ÜZGÜNÜZ”

“Motosiklet ve doğa sporları ile ilgilenen herkesi Eylül’de Gökçeada’ya bekliyoruz!” diyerek herkesi çağıran ancak dün festivali yapamayacaklarını açıklayan kulüp, “Çok özür diliyoruz” başlığı ile yayınladıkları yazıda şu ifadelere yer verdi:

“5. Gökçeada Motofest’i yapmak üzere Kulüp olarak tüm hazırlıklarımızı tamamladık, ancak müdahale edemediğimiz sebeplerden dolayı festivalimizi yapamayacağız, çok üzgünüz.”

BAŞKAN ÇETİN: “GÖKÇEADA’NIN HUZURUNU KAÇIRMANIZA FIRSAT VERMEYECEĞİM!”

Gökçeada Belediye Başkanı Ünal Çetin de konu ile ilgili yaptığı değerlendirmede şu ifadelere yer verdi: “Gökçeada’da yaşanabilecek herhangi bir sıkıntı hiç kimseye fayda sağlamaz. Sıkıntılar ancak Gökçeadalı vatandaşımıza ve mevsimsel kazanç sağlayan gerek konaklama, gerek yeme içme gerekse turizm alanında hizmet veren tüm esnafımıza yansıyacaktır. Gökçeada’da bizim gibi hancı olanlar var ama bir de bunun yanında yolcu olanlar var onlara söylüyorum; ‘Gökçeada’nın huzurunu kaçırmanıza fırsat vermeyeceğim!’

Motosiklet Festivali ile alakalı Gökçeada’da yaşanan sıkıntılar konusunda Akp Grup Başkan Vekili Çanakkale Milletvekilimiz Sayın Bülent Turan’a da büyük görev düşmektedir. Benim yapacaklarımı engellemeye çalışırken Gökçeada’ya zararı dokunanlara dur diyebilecek olan Sayın Vekilimiz, Çanakkale’nin sorunlarına temas ettiği gibi buraya da temas etmelidir.”

“KAYMAKAMLIK BİZDEN PROTOKOL İSTEDİ”

“Son günlerde yaşanan birçok konunun arasından gündeme oturmuş olan Gökçeada Motor Festivali ile ilgili iptal süreci, kamuoyunda bilgi kirliliğine sebebiyet vermiştir. Bu yıl 5. sini yapmayı planladığımız festival ile ilgili TDİ Genel Müdürlüğü’nden gelen yazı ile Kuzulimanı’nda festivale müsaade edilmemiş olup, TDİ Genel Müdür Yardımcısı ile görüşüldüğünde Gökçeada Kaymakamı’nın festivalin burada yapılmasının uygun olmayacağı üzerine karar verdiklerini ifade etmiştir.

Sonraki adım olarak Festivalin Yıldızkoy’da yapılması planlanmış ancak mevzubahis alanda aynı tarihte önceden planlanmış başka bir program olduğundan festival alanının Kaleköy’de bulunan boş bir arazide yapılmasına karar verilmiştir. 4 gün boyunca arazide yapılan çalışmalar sonucu Festival alanı düzenlemesi tarafımızca yapılmıştır. Bu kadar emeğin üzerine Kaymakamlık alana Jandarma göndererek bu özel mülkiyet ile aramızdaki protokolü sormuştur. Bu protokolün kendilerini hiçbir suretle ilgilendirmemesine rağmen Kaymakamlık Belediyemize yazı göndererek bizden bu protokolü istemiştir. Bu da yetmemiş gibi Festival düzenleme Komitesi Üyelerinin bilgilerini isteyerek durumu zorlaştırmıştır. Festivalin düzenlemesi için Kaymakam ile ikili ilişkileri iyi olduğu düşünülen Murat Suluoğlu kendileriyle görüşmek için gittiğinde Murat Bey’e ‘Protokol yok; olsa da orası 3. derece sit alanıdır kuruldan izin alınması gerekir’ diyerek festivalin olmaması için bahaneler üretmiştir. Daha sonra oradan ayrılan Murat Suluoğlu Gökçeada Motosiklet Spor Kulübü Derneği Başkanı ve Türkiye Motosiklet Kullanıcıları ve Sporları Federasyonu Başkanı Semih Tevs’e; Semih Abi Kaymakam Bey izin vermeyecek şahsınız ve Belediye Başkanı bu konuyla alakalı zor durumda kalacak bu yüzden festivali iptal et dedikten sonra Semih Tevs aynı gün festival iptal bilgisini sosyal medyadan paylaşmıştır.”

“DEVLETE OLAN SAYGIMIZDANDIR SÜKUNETİMİZ”

“Bugüne kadar 4 kez yaptığımız Motosiklet Festivali alanı olan Kuzulimanı da sit bölgesi olmasına rağmen yıllardır sorun yaşanmayan konular bu yıl karşımıza sorun olarak çıkartılmıştır. Gökçeada’da ticareten, siyaseten devleti temsil edene sesleniyorum; yarattığın gerginlikten korktuğumuzdan değil; devlete olan saygımızdandır sükunetimiz. Bu bağlamda tüm Gökçeadalıların menfaati hususunda kendimi ortaya koyacağımdan kimsenin endişesi olmasın.

Maaşını devletten alan birkaç kişi ‘oh be gürültüden kurtulduk’, birkaç kişi ise ‘alt yapısı hazırlanmalı’ diyor. Gelin kardeşim beraber hazırlayalım o zaman. Gökçeada gelecek motor sevdalılarını 4 yıldır misafir ediyor ve motor sevdalılarının sosyo-kültürel ve sosyo ekonomik katkılarını yazıyordunuz şimdi ne oldu da festivalden rahatsız oldunuz. Beni yıldıramazsınız ben tüm Gökçeadalılara hizmet vermeye sonuna kadar devam edeceğim.”

DENİZCİLİK İŞLETMELERİ BU YIL KUZULİMANINA İZİN VERMEDİ

Öte yandan önce gazetemize konuşan sonra sosyal medya hesabından cevap niteliğinde bir bilgilendirme yayınlayan Gökçeada Kaymakamlığı da şu ifadelere yer verdi:

“Gökçeada Belediyesi 08.8.2019 tarihinde mülkiyeti Hazine ve Denizcilik İşletmelerine ait olan alanda motosiklet festivali yapılması için gerekli iznin verilmesi amacıyla Kaymakamlığımıza bir yazı yazılmıştır. Kaymakamlığımız tarafından ilgili yazı Denizcilik İşletmelerine yazılmıştır. Denizcilik İşletmeleri Genel Müdürlüğü Limanlar Dairesi Başkanlığı 23.08.2019 tarihinde Kaymakamlığımıza yazdığı yazıyla söz konusu alanda motosiklet festivalinin yapılmasını uygun görmediğini belirtmiştir. İlgili yazı Gökçeada Belediye Başkanlığına gönderilmiştir.”

“BAŞKANLIKTAN HERHANGİ BİR CEVAP ALINAMAMIŞTIR”

“Bunun üzerine 27.08.2019 tarihinde Gökçeada Belediyesi söz konusu festivali Kaleköy Yıldızkoy mevkiinde yapmak istediğini, bu konu ile ilgili iznin verilmesini talep etmiştir. Kaymakamlığımız 27.08.2019 tarihinde yazı ile söz konusu festivalin yapılmasının uygun olduğunu ve gerekli güvenlik tedbirlerinin alınacağını Belediye Başkanlığına bildirmiştir.

Gökçeada Belediyesi talep etmiş olduğu yere verilen izne rağmen festivali bu alanda yapmak yerine 02.09.2019 tarihinde yine bir yazı ile Kaleköy mevkii 315 ada 4 parselde festival düzenlemek için izin talep etmiştir. Kaymakamlığımız tarafından söz konusu alanın mülkiyetinin kime ait olduğu sorulmuş fakat bu tarihe kadar Gökçeada Belediye Başkanlığından herhangi bir cevap alınamamıştır.”

Eylem Gözeldere

 WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com