Çanakkale Kahramanımız Yahya Çavuş’a Büyük Vefa

Çanakkale Savaşı kahramanlarımızdan Ezineli Yahya Çavuş’un yaşamış olduğu ev, restore edilerek yakın zamanda müzeye dönüştürülecek. İl Genel Meclisi Eylül ayı dördüncü birleşiminde gündeme getirilen kamulaştırma önergesi, aynı gün komisyondan kabul oyuyla geçerken son oturumda da komisyon raporu tüm parti gruplarının oybirliği ile kabul edildi. Yerin satın alınmasının ardından başlayacak müze çalışmalarının sponsoru da milli kahramanımızın hemşerileri olan Ezineli aileler olacak.

Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un Bayramiç’te bir dönem yaşadığı ev, restore edilerek müzeye dönüştürülmüştü. Her yıl binlerce yerli turisti çeken Mehmet Akif Ersoy Evi, hem kent turizmine ciddi katkı sunarken milli şairimize de Çanakkalelilerin vefasını göstermiş oldu.

MECLİS KARARDA BİRLİK OLDU

İl Genel Meclisi eylül ayı toplantılarının son birleşiminde Ezine’nin Koçali (Yahya Çavuş) köyünde, 210 metrekare taşınmaz üzerinde bulunan evin restore edilmesi için kamulaştırılması görüşüldü.  Çanakkale Kahramanlarından Ezineli Yahya Çavuş’un da yaşamış olduğu ev, alınan karar neticesinde restore edilerek müzeye dönüştürülecek. Kahramanımız Yahya Çavuş’a büyük vefa olarak değerlendirilen kararın önergesi CHP’li ve AK Parti’li grupların ortak kararı ile verilirken tüm parti gruplarının oybirliği ile de meclisten geçti.

HEM KÖYE HEM MERKEZE KATKI SAĞLAYACAK

Ezine İl Genel Meclisi Üyesi Erdinç Ceyhan, “Koçali köyü merkeze 12 kilometre uzaklıkta bir köyümüzdür. Bu konuyla ilgili muhtar bize geldi. Köyde kahramanlarımızdan Yahya Çavuş kaldı ve yaşadı. Muhtarımız ‘Bayramiç’teki Mehmet Akif Ersoy Evi gibi bir şey yapmak istiyoruz’ dedi. Biz de bunu giden Kaymakamlarımızla görüştük. İl Genel Meclisinden bir karar çıkarsa daha hızlı olacağını söyledi. Biz de Ezine Meclis Üyeleri olarak konuyu destekliyoruz. Bunun hem köye hem ilçe merkezine katkı sağlayacağını düşünüyoruz.” diye konuştu.

MÜZENİN YAPIMINA EZİNELİ AİLELER SPONSOR OLACAK

Ceyhan’ı konuşmasıyla destekleyen Ezine İl Genel Meclisi Üyesi Murat Yahya Sezgin de “Aileyi zor ikna ettik evi alma noktasında. Bir an önce olursa parasını öderiz evi alırız. Ev tarihi ve Yahya Çavuş’un yaşadığı ev. Hızlı olursa seviniriz. Ezine’nin önde gelen aileleri (benim ailem de dahil olmak üzere) sponsorlar da devreye girecekler. Müzenin yapımı noktasında devletimize de çok fazla yük düşmeyecek. Sadece yeri satın alacak, geri kalan masrafı çok büyük aksaklık olmazsa Ezine’nin aileleri karşılayacak.”

Eceabat İl Genel Meclisi Üyesi Halil Duymaz da söz alarak Yahya Çavuş’un İstanbul’da yaşayan ailesiyle irtibat kurularak resmi törenlerde ağırlanması önerisinde bulundu.

Konuşmaların ardından Plan ve Bütçe Komisyonu’na havale edilen gündem maddesi, bir günde ortak görüş ile hazırlanan olumlu komisyon raporunun ardından görüşülerek tüm partili üyeler tarafından oybirliği ile kabul edildi.

Eylem GözeldereWP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com