“Son 8 ayda 294 kadın katledildi”

Çanakkale Belediye Meclisi’nin Eylül ayı toplantısı geçtiğimiz gün gerçekleşti. Gerçekleşen toplantıda son zamanlarda artan kadın cinayetleri ile ilgili Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan değerlendirmede bulundu. Başkan son 8 ayda katledilen kadın sayısını paylaştı ve korkunç rakamı bir kez daha gözler önüne serdi.

Çanakkale Belediye Meclisi’nin Eylül ayı toplantısı ağırlıklı olarak Kazdağları’nda yürütülen metalik madencilik faaliyeti hakkında yapılan konuşmalarla geçti. Toplantının bir bölümünde Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan kadın cinayetleri hakkında değerlendirmede bulundu. Başkan Gökhan son 8 ayda katledilen kadın sayısını kamuoyu ile paylaştı ve nedense ilgililer pek bir önlem almıyor vurgusunda bulundu.

“8 ayda öldürülen kadın sayısı 294…”

Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, “Geçen ay klasik kadın cinayetlerinin ötesinde bir cinayetle karşılaştık. Orada farklı bir manzara vardı. İşin içerisinde bir çocuk vardı. Emine Bulut maalesef kızının yanında katledildi. 2019 yılında bir inceleme yaptığımızda ilk 8 ayda öldürülen kadın sayısı 294… Sadece Ağustos ayında geçtiğimiz ay 49 kadın öldürülmüş.

“İlla insanları asarak önlem alamazsınız!”

Kadınlar öldürülesi canlılar olarak görülüyor. Toplumda böyle bir algı var. Kadın cinayetleri ilgilileri çok fazla etkilemiyor. Cezalar ağırlaştırılamıyor. Önlemler alınamıyor. İdam çözüm olarak kullanılamaz. İlla insanları asarak bir önlem alamazsınız ama cezalar ağır olabilir. Cezalar caydırıcı olabilir” dedi.

Tunahan Ünsal

 

 WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com