Siyasi parti temsilcilerinin Kaz Dağları değerlendirmeleri…

Çanakkale Belediyesi’nin Eylül ayı meclis toplantısında siyasi partilerin mecliste bulunan Grup Başkanvekilleri, Kaz Dağları’nda yürütülen metalik madencilik faaliyeti hakkında değerlendirmede bulundular. CHP, İYİ Parti ve MHP bölgede yürütülen faaliyet Çanakkale’nin su kaynağı açısından risklidir. Çevre hassasiyeti oldukça önemlidir vurgusunda bulundular. AK Parti ise, “Kimse kimsenin çevre hassasiyetine değer biçemez” değerlendirmesinde bulundu.

Çanakkale Belediyesi’nin Eylül ayı meclis toplantısı geçtiğimiz gün Belediyenin Meclis Salonu’nda gerçekleşti. Toplantının ana konularından birisi Kaz Dağları’nda yürütülen metalik madencilik faaliyeti oldu. Belediye Başkanı Ülgür Gökhan konuyla ilgili geniş kapsamlı bir açıklamada bulundu ve süreci kamuoyuna tekrar özetledi.

Başkandan sonra söz alan mecliste grubu olan partilerin grup başkanvekilleri altın madeni faaliyeti ile ilgili açıklamalarda bulundular. CHP, İYİ Parti ve MHP Kaz Dağları’nda yürütülen madencilik faaliyeti için su kaynaklarımız oldukça önemlidir ve çevre hassasiyeti gösterilecektir mesajı verirlerken, AK Parti bu söylemlerden ayrıldı. AK Parti Grup Başkanvekili Esra Yüksel, “ Kimse kimsenin çevre hassasiyetine değer biçemez” vurgusunda bulundu.

“Su ve Vicdan Nöbetine katkı sunduğumuza inanıyorum”

CHP Grup Başkanvekili Erdal Gezen, “Bir kentli olarak Kaz Dağları’nda yürütülen maden faaliyeti hakkında endişe duymamız mümkün değildir. Bizler, bu Su ve Vicdan Nöbeti’ne gerekli olan katkıyı sağladığımıza inanıyoruz. Adalet duygusunu yitirmiş, doğa katliamcılarına karşı, demokratik hakkımızı kullanarak yaşam hakkımıza sonuna kadar sahip çıkacağımızı belirtmek istiyorum” dedi.

“Kimse kimsenin çevreciliğine değer biçemez”

Ak Parti Grup Başkanvekili Esra Yüksel, “Çevresel etkilerin denetimi için açılan dava yapılan incelemeler neticesinde reddedilmiş, her hangi bir usulsüzlük tespit edilmemiştir. Bundan sonraki sürecin kontrolü ilgili kurumlarca ciddiyetle takip edilmelidir. Samimiyet ile orada çevre hassasiyeti ile tepkilerini dile getiren Çanakkalelileri tenzi ederek, siyasi görüşü ne olursa olsun herkesi ilgilendiren bir konuda toplumu ayrıştırmak isteyen herkesi uyarmak istiyorum. Baştan ifade ettiğimiz gibi çevre konusunda tek bir politika vardır, o da çevre konusunda, doğayı korumak ve gelecek nesillere devretmektir. Kimse kimsenin çevreciliğine değer biçemez” dedi.

“İçme suyu bizim için çok değerli”

MHP Grup Başkanvekili Evren Yalçın, “Çevre konusundaki duyarlılığımızı birçok yerde ifade ettik. Tabi ki içme suyu bizim için çok değerli. Şahsım adına söylüyorum. Nasıl Kanadalı bir firmanın çevreyi zehirlemesini kınadığımız gibi, orman yangınlarını çıkartanları, terör örgütünün uzantılarını da kınıyorum!” açıklamasında bulundu.

“Kazdağları ile ilgili İYİ Parti net bir tavır ortaya koymuştur”

İYİ Parti Grup Başkanvekili Ahmet Uslu, “Kazdağları’ndaki altın arama faaliyeti hakkında İYİ Parti net bir tavır ortaya koymuştur. İYİ Parti’nin Sayın Genel Başkanı bölgeye gelerek, çalışmaları bizzat yerinde incelemiş ve Türk kamuoyuna gereken mesajları vermiştir. Bazı yetkililerin bölgeye geleceği ile ilgili teminatlarda verilmiştir. İnşallah sonuç alınması açısından bir adım atılacaktır” ifadelerini kullandı.

Tunahan ÜnsalWP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com