SIFIR ZAM

Memurlar Ancak Enflasyon Kadar Zam Alabilecek! Enflasyon Oranında Zam Sıfır Zamdır

Memur ve memur emeklilerinin 1 Ağustos’tan beri beklediği 2020-2021 zam oranları belli oldu. Toplu sözleşmede anlaşılamaması sonucu hakem kuruluna gidilmişti. Orada da oranlar değişmedi. 1 puan bile oynasaydı ancak enflasyon kadar zam alınabilecekti.

ENFLASYON ORANINDA ZAM SIFIR ZAMDIR!
Bilindiği üzere önceki dönemlerde de pek bir değişiklik olmadı. 2018-2019 yıllarını kapsayan 4. Dönem toplu sözleşmesinde de enflasyon farkı kadar memur ve emekliler zam alabildi. Yani zam oranları hiçbir zaman enflasyonun ötesine geçemedi. Haliyle bu durumda enflasyon kadar zam SIFIR zamdır! Bunun ne başka açıklaması ne de izahı bulunmaktadır.
Memur ve emeklilerin gözü Kamu Görevlileri Hakem Kurulu’nda iken bugün açıklanan kararla maalesef önümüzdeki 2 yıl için de memurlar cepten yemeye devam edecektir. Hakem kurulunun değiştirmediği 4+4 ile 3+3 oranlarının hepsinde yetkili konfederasyonun talebi olan % 20’lik toplam olsa bile durum değişmeyecekti. Çünkü hali hazırda enflasyon oranında öteye bir zam yine alınamayacaktı.

YETKİLİ KONFEDERASYONUN ENFLASYON ALTINDAKİ TEKLİF BİLE KABUL GÖRMEDİ
Belirttiğimiz üzere yetkili konfederasyon % 20’lik zammı alsa bile yine de enflasyon kadar 4 dönemlik süreçte zam alınabilecekti. Bu rakam ne kamu görevlilerinin beklediği ne de 2020 ve 2021 için yetkili konfederasyonun talebiydi.

SORUN SADECE YÜZDELİK ZAMDA DEĞİL!
Ayrıca toplu sözleşmenin yüzdelik zamma indirgenmesi de yanlıştır. 3600 ek gösterge, taban aylığa zam, refah payı, sözleşmelilerin kadroya geçmesi, YHS’nin kaldırılması da gerçekleşmemiştir.

ÖĞRETMEN AÇIĞI

Bilindiği gibi 2018-2019 eğitim-öğretim yılını öğretmen açığıyla geçirdik. Bu açığı kapatabilmek için 80 binin üzerinde ücretli öğretmen görev yaptı. Atama bekleyen yaklaşık 450 bin öğretmen, 100 bin öğretmen açığı varken 2019-2020 eğitim-öğretim yılına yüzbinlerce öğrencimiz öğretmensiz başlayacaktır.

Öğrencilerimizi öğretmenleri, öğretmenlerimizi de öğrencileri ile buluşturabilmek için yeni ve ek atamalara ihtiyaç bulunmaktadır. Her yıl atanan öğretmenin 4 katı kadar da ücretli öğretmen istihdam ediliyor, bu durum kabul edilemez…Bu nedenle MEB öğretmen açığını ücretli öğretmenler ile değil yeni yapılacak atamalar ile gidermelidir.

 WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com