Çevreciler bir kez daha suç duyurusunda bulundular

Kaz Dağları Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği ve Ekoloji Birliği’nin çağrısı ile çevreciler dün Adliye’ye geldiler. Çevrecilerin arasında, Kirazlı’da Su ve Vidan Nöbeti’ni sürdüren vatandaşlar, çevre avukatları, STK temsilcileri ve vatandaşlar vardı. Çevreciler, Savcılığa bilirkişi raporundaki imza farklılıkları ve kesilen ağaç sayısı ile ilgili suç duyurusunda bulundular. Savcılığa yapılan suç duyurularını yanı sıra Valiliğe de tüm izin ve ruhsatların iptal edilmesi için dilekçe yazıldı.

Kaz Dağları Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği’nden Süheyla Doğan basın açıklamasını okudu. Doğan yapmış olduğu açıklamada, “Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği ve Ekoloji Birliği’nin çağrısı ile Kirazlı Altın Madeni Projesi ile ilgili suç duyurusunda bulunmak üzere bir araya geldik.

Bilginiz gibi Alamos Gold tarafından, işletme ruhsatlı sahada yer alan Kirazlı Altın ve Gümüş Madeni Kapasite Artış ve Zenginleştirme Tesisi Projesi ile ilgili olarak 2010’lu yılların başından bu yana uzun soluklu bir mücadele sürdürülmektedir. Hem alanda hem hukuki olarak sürdürülen tüm mücadeleye rağmen firma alanda çalışmaya başlamış ve ÇED raporundaki 45 bin olarak öngörülmüş olmasına rağmen 195 bin ağaç kesilmiş bulunmaktadır.

Çanakkale’nin içme suyunu sağlayan Atikhisar Barajı’nın uzun mesafeli koruma alanında bulunan söz konusu proje tam bir talan ve yıkım projesidir.

Bugün burada ÇED dışı ağaç kesimi ile ilgili olarak sorumlular hakkında suç duyurusunda bulunacağız.

Ayrıca, hukuki mücadele sürecinde açılan davada bilirkişi raporunda Prof. Dr. Turan Karadeniz’in isminin altında yer alan imzanın aynı bilirkişinin başka davalardaki imzası ile karşılaştığınızda imzaların farklı olduğu görülmüştür. Bu durum ile ilgili olarak da suç duyurusunda bulunacağız.

Ayrıca, Çanakkale Valiliği’ne vereceğimiz dilekçe ile de ÇED olumlu kararı olmak üzere tüm izin ve ruhsatların iptal edilmesi için dilekçe ile başvuracağız” cümleleri yer aldı.

Tunahan ÜnsalWP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com