“Çanakkale Kooperatif Mezarlığıdır!”

Geçtiğimiz günlerde Bayramiç’te Tohum Takas Şenliği düzenlendi. Şenlikte düzenlenen çalıştayda söz alan Çanakkale Belediye Başkan Yardımcısı İrfan Mutluay, kentteki kooperatifler ve Çanakale’nin tarımsal üretim potansiyeli hakkında bilgilendirmelerde bulundu. Mutluay, kooperatif sayılarına bakıldığında Çanakkale’de çok kooperatif var ama çoğunun işlevi yoktur vurgusunda bulundu.

6.Bayramiç Tohum Takas Şenliği geçtiğimiz günlerde çalıştayları, söyleşileri, yerel ürünlerin tanıtılması ve satılması ile bölgeye canlılık kazandırdı. Şenlikte düzenlenen çalıştayda söz alan Çanakkale Belediye Başkan Yardımcısı İrfan Mutluay, Çanakkale adeta kooperatif mezarlığına dönüştü dedi.

Çanakkale Belediye Başkanı İrfan Mutluay, Çanakkale’de bulunan kooperatiflerin işlevlerini yitirdiği ve sadece adlarının kooperatif olduğu ile ilgili açıklamalarda bulundu.

“Kendimize bir kooperatif modeli oluşturmaya çalışıyoruz”

Mutluay, kentte bulunan kooperatiflerle ilgili, “Geçtiğimiz aylarda İzmir’de bulunarak, bölgede aktif bir şekilde faaliyetlerini sürdüren kooperatifleri inceleme fırsatı bulduk. Şunu gördük ki, İzmir Büyükşehir Belediyesi, Pazar ayağını oluşturarak, üretimden, tüketime kadar olan süreci desteklediğinde, kooperatiflerin ayakta kalabileceklerini gördük. Buradan kendimize bir model oluşturmaya çalışıyoruz.

“Çanakkale’nin tarımsal üretim potansiyeli 10 Milyar TL’dir”

Çanakkale bugüne kadar ne vardı? Çanakkale’nin nüfusu 540 bin. İlin toplam tarımsal üretimi 2018 yılı verilerine göre 6 Milyar TL. Bu kayıtlı üretimin değeridir. Kayıt dışı üretimi de bu orana yansıtınca ortaya 10 Milyar TL gibi bir üretim potansiyeli çıkıyor. Burada üretilen ürünlerin ise yurt içinde ve dışında satılması gerekmektedir.

“Biz Çanakkale’de 11 çeşit bitki üretebiliyoruz”

Biz 111 çeşit kültür bitkisini üretebiliyoruz. Bunun 9-10 tanesinde üretim miktarı bakımından birinci sıradayız. Yine 43 üründe üretim miktarı bakımından ilk 10’a girmekteyiz. Coğrafi işaretli, tescilli ürünlerimizde mevcuttur.

“Çanakkale’de 2018 yılı verilerine göre 373 kooperatif var!”

Bakanlığın verilerine baktığımızda Çanakkale kooperatifleşme alanında çok zengin bir il. Yüzde 60’ları aşan bir kooperatifleşme oranı ile karşı karşıyayız. Bu doğru değildir. İçine girdiğinizde bunun böyle olmadığını görüyorsunuz. Şu anda Su Ürünleri kooperatifleri olmak üzere, 2018 verilerine göre 375 adet kooperatif var. Birkaç örnek dışında, kendi mali genel kurullarını yapamayacak durumda, bir kooperatif mezarlığından bahsediyoruz” dedi.

Tunahan ÜnsalWP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com