Yerel üreticinin Kooperatif isyanı!

Bayramiç’te köylü kadınların dayanışması için dernek kuran, 100 dönüm arazide, atalık tohumlarla ekolojik tarım yapan, üretmiş olduğu ürünleri gönüllüleri ile geliştiren Sevinç Özkaya, 6. Bayramiç Tohum Takas Şenliği’nde gerçekleşen çalıştayda mikrofonu eline alarak kooperatifçilik anlamında yapılan yanlışları bir bir eleştirdi.

O, Bayramiç’in Sevinç ablası… Bayramiç’te kendisini tanımayan yok denecek kadar az… Köylü kadınların dayanışma içerisinde üretim yapabilmeleri için dernek kuran, 100 dönüm arazide sandıkta saklanan atalık tohumlarla ekolojik tarım yapan ve gönüllüleri ile üretim potansiyelini arttıran Sevinç Özkaya, kadının üretimdeki yerinin sağlam bir örneği…

Özkaya, Cumartesi günü Bayramiç’te gerçekleşen 6.Tohum Takas ve Yerel Ürünler Şenliği’nde stant açtı. Ürünlerini vatandaşlarla buluşturdu. O sırada şenlikte İzmir Köy Koop Başkanı Neptün Soyer’in kooperatifçilik alanındaki sunumunu yakından takip etmek üzere çalıştayda yerini aldı. Söz sırası kendisine geldiğinde Soyer’e karşı eleştirilerini ve köyde üretim yaparken ve üretilen ürünlerin pazarlama aşamasında karşılaşılan sorunları net bir şekilde dile getirdi.

“Kooperatiflerin amacı sadece üyelerini mi desteklemek?”

Özkaya yapmış olduğu konuşmasında, “Köylerde, ilçelerde üretim ve tüketim alanında faaliyet gösteren kooperatifler kuruluyor. Bu tüketici kooperatifleri, kuruluş amacında sadece kooperatif üreticisini mi destekliyor yoksa yerel üreticilerin tamamını mı destekliyor?

“Kooperatifçiler kooperatifi malı gibi görmeyecekler!”

Kooperatif kurulurken bence üyelerin çok bilinçli olması lazım. Kooperatif içerisinde bulunanlar kooperatifleri malı gibi görmeyecekler. Bir aile olarak görecekler. Benim yaşadıklarım ve çevremde gördüklerim bir hayli olumsuz. Kooperatifi kuranlar, ben bunu kurdum, bu benim malım, buraya şunu şunu vermeden istediğimi yaparım zihniyeti var. Ben tüm bu olan bitenleri kooperatiflere yakıştıramıyorum.

“Üretici olmazsan tüketici olamazsın!”

Üretici olmazsan zaten tüketici olamazsın. Tüketici olmazsa da benim ürettiğim mal bir işe yaramaz. O yüzden hem üretici hem tüketici çok bilinçli olmalıdır. Kooperatif başkanlarına bu konuda çok görevler düşüyor. Bilgili, birikimli ve ilgili kişilerin kooperatif yönetiminde olması gerekmektedir” açıklamasında bulundu.

Tunahan ÜnsalWP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com