VETERİNER HEKİMLER

Tıp Fakültesi Dekan yardımcılığını da yapmış, Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi bir meslektaşımızın, başhekim yardımcısı olması, gündem yaratmak isteyen bir kısım medyanın ne yazık ki malzemesi olmuştur. Veteriner Hekim, sanki hastalara müdahale edecekmiş, yok bu insanlara hakaretmiş gibi ipe sapa gelmez ithamlarda bulunulmuştur. Türk Veteriner Hekimler Birliği Merkez Konseyi, Veteriner Hekim Muhammed Bora Uzuner’in Kars Kafkas Üniversitesi Tıp Fakültesi Uygulama Hastanesi’ne başhekim yardımcısı olarak atanmasına yönelik eleştirilere tepki gösterdi.

Yapılan yazılı açıklamada, yanlış bilgilere dayalı eleştiriler ile bir meslek grubunun itibarının zedelendiği öne sürülerek, veteriner hekimlik mesleğini küçük düşüren eleştiriler kınandı. Konsey Başkanı Ali Eroğlu imzasını taşıyan yazılı açıklamada atamaya ilişkin eleştirilerin, dayanaksız, yanlış bilgi ve değerlendirmelere dayandığı, kamuoyunun yanıltıldığı belirtildi. Eleştirilerin bir meslek grubunun itibarının zedelenmesi boyutuna taşındığı ifade edilen açıklamada, KAÜ Tıp Fakültesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Hastanesi Öğretim Görevlisi Muhammed Bora Uzuner’in, eğitim ve donanımı ile atandığı görevi başarıyla icra edebilecek vasıflara sahip olduğu vurgulandı. “Muhammed Bora Uzuner, Konya Selçuk Üniversitesi Veteriner Fakültesi mezunudur. Sonrasında, Ankara Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde Anatomi Ana Bilim Dalında doktora yapmış bir bilim insanıdır. Ayrıca, Kafkas Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekan Yardımcılığı görevinde de bulunmuştur. Uzuner, bugüne kadar bütün akademik çalışmalarını, beşeri tıp üzerine yoğunlaştıran, konusu ile ilgili çok sayıda bilimsel çalışmalar yürütmüş, değerli bir akademisyendir.

TEMEL EĞİTİM AYNIDIR

Hekimlik eğitimi, fizyoloji, patoloji, mikrobiyoloji, biyokimya ve anatomi gibi temel bilimlerin eğitimleri ile başlar. Bu eğitimler, beşeri hekim, diş hekimi ve veteriner hekimler için aynı müfredatı içeren ortak eğitim alanıdır. Hekimliğin temelini oluşturan bu eğitimler birçok üniversitede ortak sınıflarda verilmiştir. Bu çerçevede birçok tıp fakültesinin temel bilimler bölümlerinin öğretim üyeleri, hatta anabilim dalı başkanları veteriner hekim kökenlidir. Tüm bu gerçeklere rağmen, Uzuner’in sadece veteriner hekim olarak görülüp, atandığı mevkie layık görülmemesi; ancak art niyetle açıklanabilir. Veteriner hekimin aldığı akademik eğitim ile sadece hayvan sağlığı değil, toplum ve insan sağlığı ile yakından ilgili olduğunu; bu alanlarda da yetki, görev ve sorumluluklarının bulunduğunu bilmeyenler, veteriner hekimlik mesleğini küçük gören yersiz, hadsiz ve cahilce eleştiriler yapmaktadır. Bir meslektaşımız üzerinden, mesleğimizi itibarsızlaştırmaya çalışanları ve art niyetli yaklaşımlarla kamuoyunu yanıltanları kınıyoruz. Mesleğimizi ve meslektaşlarımızı haksız ve yersiz eleştirenler, karşılarında bizi bulacaktır.”

İlginç değil mi? Yıllarca Beşeri Hekim olmayan sağlık bakanlarına ses çıkarmayanlar, şimdi bir bardak suda fırtına koparıyorlar. Bunlar, neyin peşindeler acaba? Yazımızı, iftihar duyduğumuz meslektaşımız, cennet mekân, Mehmet Akif Ersoy’un, ilginç bir diyalogu ile bitiriyoruz.

Darbeci kesimden birisi I.TBMM de Akif’in mecliste dini hamiyet ve gayrete yönelik konuşmalarından rahatsız olur ve ona yaklaşarak, kinayeli bir şekilde sorar:

-Affedersiniz, siz baytar değil miydiniz?

Akif hiç istifini bozmadan cevap verir:

-Evet, yoksa bir tarafınız mı ağrıyordu?

Sağlıcakla kalınız.

 WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com