“Türkiye’nin acil barış sorunu vardır!”

Çanakkale İnsan Hakları Derneği, 1 Eylül Dünya Barış Günü’yle ilgili basın açıklaması yaptı.  Kalıcı barış için çatışmaların durması, diyalog yollarının açık tutulması, insan hakları ve demokrasi eksenli çözüm arayışlarına imkan sağlanması gerektiğinin vurgulandığı açıklamada “Türkiye’nin acil barış sorunu vardır!” ifadelerine yer verildi.

Çanakkale İnsan Hakları Derneği, 1 Eylül Dünya Barış Günü sebebiyle yaptığı basın açıklamasında ‘acil barış çağrısı’ yaptı. Açıklamada “Kalıcı barış için çatışma nedenleri ortadan kaldırılmalıdır. Bunun için ilk yapılması gereken çatışmaların durması, diyalog yollarının açık tutulması, insan hakları ve demokrasi eksenli çözüm arayışlarına imkan sağlanmasıdır” ifadeleri yer alırken bazı istatistiklere de yer verildi.

Barışa ‘engel’ veriler!

İnsan Hakları Derneği’nin kendi verilerinin yer aldığı açıklamada şöyle dendi: “İHD verilerine göre 2015, 2016, 2017 ve 2018 yıllarında silahlı çatışmalarda 3.272 kişi(asker, polis, korucu, silahlı militan ve sivil) yaşamını yitirmiş, 2.646 kişi yaralanmıştır. Silahlı çatışma ortamının etkisiyle tüm Türkiye’de 2015, 2016, 2017 ve 2018 yıllarında 946 kişi yargısız infaz sonucu yaşamını yitirmiş, 1.127 kişi yaralanmıştır. Aynı dönemde, yasa dışı örgütlerin saldırıları başta olmak üzere faili bilinmeyecek şekilde saldırıya uğrayıp yaşamını yitiren insan sayısı 627, yaralı sayısı ise 3.529’dur. Bu rakamları topladığımızda 4.845 kişinin öldüğünü, 7.302 kişinin yaralandığını görmekteyiz. Bu tablo ağır insan hakları ve insancıl hukuk ihlalleri gerçekleştiğini göstermektedir. TİHV verilerine göre ise 16 Ağustos 2015’ten 1 Temmuz 2019 tarihine kadar geçen süre içerisinde toplam 11 il ve en az 51 ilçede tespit edilebilen en az 369 resmi sokağa çıkma yasağı ilanı gerçekleşmiştir.”

Çanakkale’de ‘barış’ temalı 3 ayrı etkinlik

Öte yandan açıklamada, Barış Günü sebebiyle Çanakkale’de düzenlenecek etkinliklere de değinilerek “Çanakkale İnsan Hakları Derneği olarak 1 Eylül’den 21 Eylül’e kadar sürecek “Barış Kitapları”,  “Fotoğraflarla Barış ve Çevre” ve “Resimlerle Barış” başlıklı 3 ayrı sergi ve film gösterileri ile Barış temalı konferanslar gerçekleştireceğiz” denildi.

 WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com