Atalık tohumlar Bayramiç’te görücüye çıktı

Altıncı Bayramiç Tohum Takas ve Yerel Ürünler Şenliği’nin açılışı cumartesi günü Bayramiç Kapalı Pazar Yeri’nde gerekleşti. Gerçekleşen etkiliğe Cumhuriyet Halk Partili siyasiler ve yerel ürünler üreten Bayramiçliler katıldı. Öte yandan Bayramiç çevresinde bulunan bölgelerden gelen üreticiler de eserlerini ve ürünlerini şenlikte sergileme ve sunma fırsatı buldular.

Bayramiç Kapalı Pazar yerinde gerçekleşen tohum takas şenliğinin açılışı Cumartesi günü saat 11.30’da gerçekleşti. Gerçekleşen açılışa İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ‘in eşi, Köy-Koop İzmir Birlik Başkanı Neptün Soyer de katıldı. Soyer’in yanı sıra, CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, CHP İl Başkanı İsmet Güneşhan, CHP Yüksek Disiplin Kurulu Üyesi Serdar Soydan, İl Genel Meclisi Başkanı Sadık Göğüsgeren, Bayramiç Belediye Başkanı Mert Uygun, Çan Belediye Başkanı Bülent Öz, Çanakkale Belediye Başkan Yardımcısı İrfan Mutluay, STK Temsilcileri, yerel üreticiler ve vatandaşlar katıldı.

“Neptün Soyer de cumartesi günü Bayramiç’teydi”

Şenliğin ilk gününde düzenlenen Kooperatif Çalıştayının katılımcıları ise, Köy-Koop İzmir Birlik Başkanı Neptün Soyer, Bayramiç Pıtıreli Kooperatif Başkanı Tuncay Güngör, Çiftçi Sen Başkanı Abdullah Aysu, Çanakkale Belediye Başkan Yardımcısı İrfan Mutluay ve Bayramiçli çiftçi Cem Birder oldu.

“Bayramiç bir tarım ilçesidir ve kapımız herkese açıktır”

Şenlikle ilgili Bayramiç Belediye Başkanı Mert Uygun gazetemize yaptığı açıklamasında, “Bugün tohum takas şenliğinin altıncısını düzenliyoruz. Katılım beklediğimizden çok daha iyi oldu. Bugün Neptün hanımda bizlerle. Kendisi kadın kooperatifleri üzerine büyük çalışmalar yapmıştır. İnşallah bu şenliği devamlılık usulü ile devam ettireceğiz. Devamı yıllarca gelecek. Bayramiç bir tarım ilçesidir ve Bayramiç’in kapıları bu tip etkinliklerle herkese açık olacaktır” dedi.

“Milli üretim potansiyelimizi arttırmamız gerekiyor”

CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, “Tohumlarımıza ve milli değerlerimize sahip çıkmamız gerekiyor. Ülkemiz şu anda saman ithal eden bir konumda. Milli ekonominin temeli ziraattir. Bizim burada bu tohumları özendirerek, milli üretim potansiyelini arttırmamız gerekiyor” ifadelerinde bulundu.

“Bu tip etkinlikler farkındalık oluşturmaktadır”

İl Genel Meclisi Başkanı Sadık Göğüsgeren ise düzenlenen etkinlik ile ilgili, “Öncelikle beklediğimizden fazla bir ilgi ile karşılaştık. Yerel katılım beklenenin çok üzerinde… İnsanların yerli tohumlarına sahip çıkabilmesi açısından önemli girişimler bunlar. Burada çok fazla tohum muhafaza edilemiyor olabilir ama insanların yerli tohumlarına sahip çıkabilmeleri açısında bu tip etkinlikler farkındalık oluşturmaktadır” açıklamasında bulundu.

Tunahan ÜnsalWP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com