Akif’in galası hayran bıraktırdı

Hayatının bir bölümü Bayramiç’te geçen Mehmet Akif Ersoy’un, bu durumunun belgelenmesi neticesinde ortaya çıkan Akif belgeselinin galası Cumartesi günü yapıldı. Çok sayıda davetlinin katıldığı galada ortaya çıkan gurur dolu ortam hayran bıraktırdı.

Şair Mehmet Akif Ersoy’un hayatının bir bölümünün, Akif’in hayatındaki Bayramiç bölümünün anlatıldığı ve aktarıldığı Akif belgeselinin galası, Cumartesi günü İÇDAŞ Kongre Merkezi’nde saat 19.30’da gerçekleşti.

Heyecanla belenen galaya, Vali Orhan Tavlı, Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Levent Kerim Uça, AK Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, AK Parti Çanakkale Milletvekili Jülide İskenderoğlu, Çanakkale Cumhuriyet Başsavcısı Ömer Karişit, İl Genel Meclisi Başkanı Sadı Göğüsgeren, Belediye Başkanları, İl Müdürleri, daire amirleri, başta Bayramiçliler olmak üzere vatandaşlar katıldı.

Gala 18.30 sularında başlarken, vatandaşlar İÇDAŞ Kongre Merkezi’nde, belgeselin teknik ekibi ve oyuncuları ile fotoğraf çekildiler. Saat 19.30’da filmin galası için herkes salondaki yerini aldı ve selamlama konuşmaları Senarist Ömer Erbil tarafından başladı.

“Onu sadece bir belgesele sığdırmak çok zor”

Erbil yapmış olduğu konuşmasında, “Akif’le ilgili o kadar çok anlatılması gereken şey var ki onu sadece ısa bir belgesele sığdırmak çok zor. Yüzlerce bölüm film çekilmesi gerekir. Biz Mehmet Akif Ersoy’un çocukluk yıllarına bir pencere açmak istedik. Bu çocukluk yıllarının ise Bayramiç’te geçen dönemlerine dikkat çekmek istedik” dedi.

“Bugün büyük bir gurur duyuyorum”

Filmin Yönetmenliğini üstlenen Nihal Ağırbaş ise gala gecesi, “Biz manevi değerlerimizi, önderlerimizi, yeni nesillere aktaramazsak gücümüzü kaybederiz. Biz bu anlayışla yola çıktık. Bugün burada gala gecemizi yapıyoruz. Çok fazla belgesel yaptım ama bunların hiçbiri Akif belgeseli kadar beni heyecanlandırmadı. Bugün büyük bir gurur duyuyorum” ifadelerini kullandı.

“Milletlerin hayatlarında geleceklerine yön veren isimler vardır”

Vali Orhan Tavlı, “Milletlerin hayatlarında geleceklerine yön veren önemli olaylar, abideli şahsiyetler vardır. Genç nesillerin iyi yetişmeleri, milli şuurun ayakta tutulması için bu şahsiyetleri hatırlamak gerekir. Devletimizin ve milletimizin bağımsızlığının sembolü, yüreği vatan ve millet sevgisi ile dolu olan Mehmet Akif Ersoy’da unutulmaması, genç nesillere anlatılması gereken önemli şahsiyetlerin başında yer almaktadır” açıklamasında bulundu.

Tunahan Ünsal