İl Sağlık’tan ‘Evde Sağlık Hizmetleri’ açıklaması

Çanakkale il Sağlık Müdürlüğü, yayınladığı bir açıklama ile ‘Evde Sağlık Hizmetleri’ hakkında bilgilendirmede bulundu.

Çanakkale İl Sağlık Müdürlüğü tarafından yayınlanan yazılı açıklamada Evde Sağlık Hizmetleri hakkında vatandaşı bilgilendirici ifadelere yer verildi. Açıklamada, ‘Evde Sağlık Hizmetleri’ “Çeşitli hastalıklar nedeniyle evde sağlık hizmeti almaya ihtiyacı olan bireylere evinde ve aile ortamında, sosyal ve psikolojik danışmanlık hizmetlerini de kapsayacak şekilde verilen muayene, tetkik, tahlil, tedavi, tıbbi bakım, takip ve rehabilitasyon hizmetleri” olarak tanımlandı.

TÜİK verileri açıklandı

Söz konusu açıklamaya şöyle devam edildi: “Nüfusun yaşlanıyor olması, yaşam süresinin uzamasıyla birlikte yaşlı nüfusun artışı ve buna bağlı olarak; kanser hastalığı, kronik hastalığı olan veya engellilik hali vb. bakım ihtiyacı bulunan kişi sayısında artış nedeniyle ortaya çıkan ileri bakım ihtiyacını karşılama gerekliliği sebebiyle evde sağlık hizmetleri önem arz etmektedir. TUİK verilerine göre, 65 yaş üstü nüfusun Türkiye genelinde ortalaması % 8,8 iken, İlimizde % 14,5’tur.Bu da İlimizde evde sağlık hizmetine ihtiyaç duyan kişi sayısının, Türkiye geneline göre yaklaşık 2 katı olması anlamına gelmektedir. Evde sağlık hizmetlerinin öncelikli grubu, yatağa tam bağımlı hastalardır. Ayrıca ameliyat geçirmiş kişiler, başvurdukları takdirde tedavi sürecinde ilk hastaneye nakilleri dahil olmak üzere sağlık hizmeti sunulmaktadır. Sürekli olarak oksijen desteği ya da mekanik solunum cihazı ihtiyacı olan hastalar öncelikli hasta grubumuz arasında bulunmaktadır.”

Evde Sağlık Hizmetleri’nin 1 Kasım 2010 tarihinden bu yana sunulmakta olduğu belirtilen açıklamada 31 Temmuz 2019 tarihi itibariyle ulaşılan hasta sayısının ise 11 bin 887 ve gerçekleştirilen ziyaret sayısının da 133 bin 592 olduğu ifade edildi.

Evde bakım ve evde sağlık hizmeti farkı nedir?

Öte yandan evde sağlık hizmetleri ile evde bakım hizmetlerinin sık sık birbirine karıştırıldığı da belirtilirken ikisi arasında farklar ise şöyle açıklandı: “Evde Bakım Hizmetleri; yaşlılık, hastalık vb. nedenlerle kişisel hijyenini ya da ev temizliği gibi yaşadığı ortamın çevresel temizliğini sağlamakta zorluk çeken/sağlayamayan kişilere Aile, Sosyal Hizmetler Çalışma Bakanlığı’na bağlı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları ya da belediyeler tarafından verilen ev temizliği gibi hizmetlerdir. Evde bakım hizmetlerinin kapsamında sağlık hizmeti bulunmamaktadır. Bu nedenle, evde bakım hizmetleri, sağlık hizmetlerini kapsamamaktadır. Evde sağlık hizmetleri, tamamen sağlığı kapsayan ve sağlık personelleri eşliğinde gerçekleştirilen tıbbi işlemleri içermektedir.”

 WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com