Bu bir zaferin öyküsü

30 Ağustos Zafer Bayramı Çanakkale’de coşku ile kutlandı. Zaferin 97. Yıldönümünde kordonda düzenlenen resmi geçit töreni vatandaşların yoğun ilgisi altında gerçekleşti. Yediden yetmişe Çanakkaleliler, yaşadıkları toprakların zaferle kazanıldığının haklı gururu ile tören boyunca yerlerinden bir an olsun ayrılmadılar. Zaferin 100.yılına sadece 3 yıl kala, 30 Ağustos’un 97. Yaş günü tüm kenti gururlandırdı.

Dün saatler 10.30’u gösterdiğinde, Çanakkale Valiliği tarafından kordonda resmi geçit töreni tertip edildi. Gerçekleşen geçit törenine, Vali Orhan Tavlı, Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Levent Kerim Uça, Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, Ak Parti Çanakkale Milletvekili Jülide İskenderoğlu, Çanakkale Cumhuriyet Başsavcısı Ömer Karişit, Çanakkale Barosu Başkanı Bülent Şarlan, ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Sedat Murat, İl Genel Meclisi Başkanı Sadık Göğüsgeren, siyasi parti temsilcileri, il müdürleri, daire amirleri ve vatandaşlar katıldı.

Tören, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 30 Ağustos mesajı ile başladı. Daha sonrasında günün anlam ve önemine binayen, “Binbaşı Anıl Yeşilyuva “Kazanılan bu eşsiz zafer Türk ordusunun eşsiz zafer ve kahramanlığını tüm dünyaya gösteren muazzam bir destan olmuştur. Bu eşsiz zafer, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün liderlik ve komutanlık dehası ile ordu millet bütünlüğünde kazanılmış, 19 Mayıs 1919 yılında başlayan İstiklal mücadelesinin kesin sonuç alınarak, Anadolu’nun Türk yordu olarak ilelebet kalacağı tüm dünyaya kanıtlanmıştır” dedi.

Resmi geçidin ardından tören son buldu.

Tunahan ÜnsalWP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com