Kemerdere’de yangın riskine duyarsız kalınmasın!

Çanakkale’nin saklı cennetlerinden Kemerdere’de kamp kuran tatilciler atıklarını toplamak şöyle dursun yangın riskine davetiye çıkaran tedbirsizliklerde bulunuyor. Duyarlı vatandaşlar ise duruma tepkili, “bir yanda Kaz dağları ve doğanın yaşam hakkını savunulurken diğer yanda Kemerdere gözardı edilmesin” siteminde bulunuyorlar.

Büyük bir çevre mücadelesi ile doğanın yaşam hakkını savunan aktivistler, Kaz Dağları’ndaki Su ve Vicdan Nöbeti’ni sürdürürken, Çanakkale’nin çeşitli yerlerinden gelen yangın haberleri ise yürek dağlamaya devam ediyor. Ormanlık alanların tedbirsizlikler ile küle dönüştüğü, yaban hayvanların can verdiği korkutucu yangınlar son bulsun diye herkesin üzerine düşen de çokça görev var. Gazetemiz okurlarından aktivist Sinan Şen de, Kemerdere’deki ihmaller zincirine tepkisini bölgeden çektiği fotoğraflarla gösterdi.

Kırık camlar ve mangal ateşi tehlikesi

Tatilcilerden kalan çöpleri toplayan ve etrafta bulunan cam parçalarının yangına davetiye çıkardığını kaydeden Şen,  “Buraya kara yoluyla ulaşım yok, sarp ve çam ormanlık alandan yürüyerek gidilebiliyor. Olası bir yangında kimseye bildiremezsiniz. Bölgeye inilince telefonlar çekmiyor. Yerlerin kuru çam iğneleriyle örtülü oluşu zincirleme etki yapacağı için yangın ihbar hattı ve orman bölge müdürlüğünü bilgilendirdim. Mercek etkisi gören şişeleri atmayın, yakmayın artık şu ateşleri” ifadelerini kullandı.

Esra Çanlı

 WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com