İlklerin Belgeseli: AKİF

Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un çocukluk yıllarının ve ailesinin anlatıldığı ilklerin belgeseli “Akif”in galası, 31 Ağustos Cumartesi günü saat 18.30’da Çanakkale İÇDAŞ Kongre Merkezi’nde geniş bir katılım ile gerçekleştirilecek.

Mehmet Akif’in hem Bayramiç’te geçen çocukluğunun hem de resmi belgelerde doğum yerinin Bayramiç olduğunun ilk kez anlatıldığı yapım olan İÇDAŞ sponsorluğundaki belgesel, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından da bir şairin şiirinin okunduğu ilk film olma özelliği gösteriyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’a şiiri okuması için bizzat ricada bulunan ve belgeselin fikir babası olan AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, belgesel için “Belgeselin, Mehmet Akif’in çocukluğunun geçtiği bu toprakları görmek isteyenler için bir davet niteliği taşıdığını düşünüyorum. Akif’in sadece Çanakkale’deki anılarının değil, tüm ayak bastığı yerlerin günümüze kazandırılması tarihi mirasımızın bize yüklediği önemli bir sorumluluktur.” ifadelerini kullanarak gala öncesi yaptığı bu açıklamayla belgeselin tarihe düşülen önemli bir not olacağını vurguladı.

Milli Şairimizin hem çocukluğunu hem Bayramiç doğumlu olduğunu ilk kez anlatıldığı yapım olan belgesel, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Mehmet Akif’in şiirinin okunduğu da ilk film olma özelliği gösteriyor. Mehmet Akif Ersoy’un biyografisinin anlatıldığı tüm kaynaklarda doğum yeri İstanbul’un Fatih ilçesi Sarıgüzel Mahallesi olarak geçer. Lakin Osmanlı arşivleri ve Cumhuriyet dönemi nüfus kayıtlarında doğum yeri Çanakkale’nin Bayramiç ilçesi olarak görülür. Bu ezber bozan bilgi, Mehmet Akif Ersoy’un Osmanlı Dönemi sicil ahval kayıtlarında ve resmi nüfus cüzdanında mevcuttur. Bu bilgiden yola çıkılarak hazırlanan drama belgeselde Edebiyatçı Prof.Dr.Necat Birinci, Tarihçi Doç. Dr. Hayrettin Parlakyıldız, Yazar Akademisyen Prof. Uğur Derman, Gazeteci Tarihçi Muharrem Coşkun ve Araştırmacı Mehmet Rüyhan Soydan’ın görüşlerine yer verildi.

PEK ÇOK İLKE DE İMZA ATILDI

Belgeselde birçok ilke imza atıldı. Mehmet Akif Ersoy ve Bayramiç ilişkisi ilk kez Akif Belgeseli’nde anlatıldı. Klasik bir Mehmet Akif Ersoy belgeseli değil, Akif’in çocukluğunun ve ailesinin anlatıldığı ilk yapım oldu. Karakterinin nasıl bir ailede şekillendiği, çocukluğuna dair detaylar ilk kez bir filmde ele alındı. Belgeselin en önemli özelliklerinden biri de Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın ilk kez bir belgesel film için şiir okuması oldu.

Belgeselde “İmam olan Babası Temiz Tahir Efendi’nin, Akif dünyaya geldikten sonra İstanbul’dan Bayramiç Karşıyaka camine tayin edildiği, çocukluğunu burada geçirdiği, yüzmeyi, güreş yapmayı Bayramiç’te öğrendiği, hafızlığa ilk adımını Bayramiç’te attığı” anlatıldı. Bu bilgiler en yakın arkadaşı ve Sırat-ı Mustakim Gazetesi’nin sahibi Eşref Edip Fergan’ın hatıralarında da mevcut olduğu biliniyor.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN, TURAN’IN RİCASI İLE OKUDU

Babasının görev yaptığı tarihi cami, yine çocukluğunda oynadığı tarihi Taş Köprü ve çocukluğunu geçirdiği ev günümüzde de hala ayakta… Yaşadığı ev bir süre önce Çanakkale Milletvekili ve AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan’ın girişimleriyle restore edilerek Mehmet Akif Ersoy Müzesi olarak ziyarete açıldı.

Mehmet Akif Ersoy’un “Resmim için” adını verdiği şiirini Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan’ın ricası ile “Akif” belgeseli için özel olarak okudu. Mehmet Akif Ersoy’un 28 Aralık 1936 yılında Bayazıd Cami’ndeki cenaze töreninin canlandırıldığı sahnenin üstüne Mehmet Akif Ersoy’a ait aşağıdaki dizeleri Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan seslendirdi.

Toprakta gezen gölgeme toprak çekilince / Günler şu heyûlâyı da er geç silecektir. /

Rahmetle anılmak, ebediyet budur amma, / Sessiz yaşadım, kim, beni nereden bilecektir?

BELGESELİN ANA SPONSORU: İÇDAŞ

Belgeler, röportajlar, gerçek mekânlardan faydalanarak hazırlanan belgeselde Akif’in çocukluğu drama olarak canlandırıldı. Yönetmenliğini Nihal Ağırbaş’ın, Yapımcılığını Ehli Hayal Film’in üstlendiği belgeselin senaryosunu gazeteci Ömer Erbil yazdı. AK Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan tarafından özel ilgi ile desteklenen filmin ana sponsoru İÇDAŞ oldu.

Mehmet Akif Ersoy’un çocukluk yıllarını Ayaz Akgün, yetişkin dönemini ise Erdoğan Özerdem canlandırdı. Annesini Seren Temel, babasını Ünal Zorer ve yakın arkadaşı Mithat Cemal Kuntay’ı ise Kahraman Sivri oynadı. Mehmet Akif’in Beyazıt Cami’ndeki cenazesinde üstünde örtü bile olmayan tabutuna Türk Bayrağını getirip örten Emin Efendi lokantalarının sahibi Mahir usta karakterini ise Hürriyet Gazetesi İstihbarat Müdürü Celal Korkut canlandırdı.

TURAN: “İSTİKLAL ŞAİRİMİZE OLAN VEFAMIZIN YANSIMASIDIR”

Projenin fikir babası olan AK Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Av. Bülent Turan, belgesel için yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Bir milletin var olma mücadelesini anlatan Akif  edebi kişiliğinin yanında istiklal ve istikbal mücadelemizi yaşayan, vatansever ve mücadeleci kimliğiyle ölümsüz eserler yazdı. Mehmet Akif Belgeseli, İstiklal Şairimize olan vefamızın ve Çanakkale’mizin sahip olduğu değerlerin sağlıklı bir şekilde yaşatılmasının bir yansımasıdır. Daha önce Mehmet Akif’in, pek de bilinmeyen, nüfus kayıtlarına göre doğduğu Bayramiç’te bulunan; fakat ne yazık ki harabe konumdaki evi restore edilerek müzeye dönüştürüldü. Mehmet Akif Ersoy’un Çanakkale’mizin Bayramiç ilçesinde geçen çocukluk yıllarının anlatıldığı bu belgesel filmi, tarihe düşülen önemli bir not olacaktır. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın, Üstad Akif’in ‘Sessiz Yaşadım’ şiirini belgesele özel olarak okuması ayrı bir heyecan kattı.

Belgeselin, Mehmet Akif’in çocukluğunun geçtiği bu toprakları görmek isteyenler için bir davet niteliği taşıdığını düşünüyorum. Akif’in sadece Çanakkale’deki anılarının değil, tüm ayak bastığı yerlerin günümüze kazandırılması tarihi mirasımızın bize yüklediği önemli bir sorumluluktur.”

AĞIRBAŞ: “BİZİM İÇİN ÇOK GURUR VERİCİ”

Gazetemize konuşan belgeselin Yönetmeni Nihal Ağırbaş, “Mehmet Akif ile ilgili yapılmış çok fazla film ve dizi var. Ancak bu klasik bir Mehmet Akif Ersoy filmi değil. Bu daha önce hiç duyulmamış bir tarafının işlendiği bir film. Hem çocukluğunu anlatan hem de Bayramiç doğumlu olmasını duyuran bir film. Bayramiç ve Akif ilişkisini, Akif’in nasıl bir ailede yetiştiğini, hangi değerler ile büyüdüğünü de anlatan bir film oldu. En büyük sürprizi ve değeri de ilk kez bir Cumhurbaşkanı, bir film için şiir okudu. Akif’in filmi için Akif’in şiirini okudu. Senelerce biz Akif’i anlayamadık, tanıyamadık. Ülke olarak ona gereken değeri veremedik. Ancak bugün bu ülkenin Cumhurbaşkanı onun şiirini onun filminde okuyor. Bunlar hepimiz için çok önemli. Cumhurbaşkanı da bu şiiri Bülent Bey’in ricası ile okudu. Bu filmin fikir babası da Bülent Turan’dır. O nedenle burada hem kendisine teşekkür ediyorum hem de benim kadar onun da filmi olduğunu belirtmek istiyorum. Troya belgeselimiz gibi bu da ilklerin filmi oldu. Bizim için çok önemli ve çok kıymetli… Mehmet Akif Ersoy ile ilgili bir film yapmış olmak bizim için çok gurur verici. Bunun manevi yükünü de taşıyoruz. İlk gösterimin Çanakkale’de olmasından dolayı da çok heyecanlıyız.” diye konuştu.

Yönetmen Ağırbaş, gurur gecesi olarak ifade ettiği gala gecesine Çanakkaleliler başta olmak üzere herkesi davet etti.

Eylem GözeldereWP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com