ABORA IV Çanakkale’ye yanaştı

Alman Arkeolog Dr. Dominique Görlitz tarafından tasarlanan ve antik gemicilik teknikleriyle inşa edilen Abora IV dün Çanakkale’ye yanaştı. Oldukça dikkat çeken Abora IV, önümüzdeki günlerde Çanakkale’den Mısır’a doğru yolculuğuna devam edecek.

Abora Projesi’nin dördüncüsü bu yıl 16 Ağustos’ta Bulgaristan’ın Varna Limanı’ndan başladı. “Barış ve Uluslararası Anlayış için Yelken Açmak” sloganıyla 14 metrelik kamış gemi Abora IV Varna’dan kalkarak, Çanakkale’ye dün ulaştı. Alman Arkeolog Dr. Dominiquie Görlitz tarafından 1993’te Nübye Çölü’ndeki kazılarda rastladığı antik döneme ait kaya resimlerinden esinlenerek tasarlanan gemi, Çanakkale’ye yanaşırken oldukça ilgi gördü. Vatandaşlar gemi yanaşana kadar kordon boyundan ayrılmadılar.

Kamış geminin Türkiye sularındaki seyrinin koordinasyonunu, Dışişleri Bakanlığı tarafından gerçekleştirilirken, Çanakkale’deki ayağını ise iş ortağı GESTAŞ Deniz Ulaşım koordine etti.

Kilitbahir motorlarının bir dönem aktif bir şekilde kullandığı küçük iskeleye Aborda IV, dün saat 15.30’da yanaştı. Kamış gemiyi, Vali Yardımcısı Celil Ateşoğlu, İl Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Dokuz, GESTAŞ Genel Müdürü Volkan Uslu ve Prof. Dr. Rüstem Arslan karşıladılar.

Gemi mürettebatı, Çanakkale’de birkaç gün kalacak olurken, kamış geminin bakım ve onarımları sağlanacak. Gemi tekrar denize açılmaya hazır hale getirilecek. Daha sonrasında Çanakkale’den hareket edecek olan gemi, Girit’e ulaşacak, sonrasında ise Mısır’ın İskenderiye Limanı’nda seyahat son bulacak.

Abora IV projesi, asırlar önce Mısır’dan yola çıkan kamış gemilerin Karadeniz’i geçerek, Tuna Nehri’ne kadar uzanan bir ticaret hattını kullandıklarını ve dönemin teknik gelişmişlik seviyesinin bunun için yeterli olduğunu kanıtlamayı amaçlıyor.

Geminin mürettebatı dün iskeleye yanaştıktan sonra Troia antik kentini ve Troia Müzesi’ni de ziyaret ettiler.

Tunahan ÜnsalWP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com