Memur-Sen, “Biz bu ülkenin alın teriyiz!”

Beşinci Dönem Toplu Sözleşme görüşmelerinin sonuçlanmasının ardından memura yapılması planlanan zam teklifi birçok kesim tarafından protesto edildi. Memur-Sen 81 ilde dün eş zamanlı olarak basın açıklamasında bulundu. Memur-Sen, yapmış olduğu açıklamada, “Emeğe saygı, adalete davet” sloganını tekrarladı.

Beşinci  Dönem Toplu Sözleşme Görüşmeleri sonrasında memura yapılması planlanan zam teklifinin ardından sendikalara hararetlendiler. Birçok kesimden memura yapılması planlanan zam teklifi protesto edildi. Memur-Sen tarafından dün 81 ilde saat 13.00’te eş zamanlı olarak basın açıklaması yapıldı.

“81 ilde sahadayız”

Memur-Sen Çanakkale İl Temsilcisi Suat Özen’in okumuş olduğu basın açıklamasında, “Masada uzlaştıklarımızın yok sayılması ve toplu sözleşme müzakereleri hiç yapılmamış gibi davranılması üzerine, Kamu Görevlileri Hakem Kurulu’na taşıdığımız 5. Dönem Toplu Sözleşmenin, kamu görevlilerinin haklı beklentilerini karşılayarak yeni hak ve kazanımlarla donatılmasına katkı ve destek sunmak için bugün 81 ilde “Emeğe Saygı, Adalete Davet” temasıyla sahadayız.

“Sürecin uzlaşı ile sonuçlanması için özveri ile çalıştık”

Memur-Sen olarak toplu pazarlık sürecinde Kamu İşveren Heyetiyle sözleşme imzalanmasını sağlamak için büyük çaba sarf ettik. Bu gayretin yanı sıra basın açıklamalarıyla, iş bırakma eylemleriyle de sahada olduk ve Heyetimizi destekledik. Bugün de aynı kararlılıkla ve örgütlü gücümüzle meydanlardayız. Biz, toplu sözleşme görüşmeleri boyunca masanın ve müzakerenin önemine inanarak çözüm üretmeye odaklandık ve sürecin uzlaşmayla sonuçlanması için büyük bir özveriyle çalıştık.

“Teklifimiz yok sayılmıştır”

20 gün boyunca gece yarılarına kadar görüşülerek, tartışılarak üzerinde uzlaşma sağlanan azımsanmayacak sayıdaki teklifimiz Kamu Görevlileri Hakem Kuruluna götürülürken yok sayılmıştır. Şayet, kamu görevlilerine teklif edilen zam oranları alın terimizin hakkını teslim eden bir düzeyde olsaydı, enflasyon karşısında eriyen alım gücümüzü güçlendirseydi, ülkenin ekonomik tablosu ve hükümetin açıkladığı rakam ve hedeflerle uyumlu olsaydı elbette Kamu Görevlileri Hakem Kuruluna gitmeye gerek kalmaz ve tarafların tümü için memnuniyet üretilmiş olurdu.

“Biz bu ülkenin alın teriyiz”

Bir kez daha buradan güçlü bir şekilde vurgulamak istiyoruz: Kamu görevlileri olarak bizlerin asla kabul edemeyeceği tavır; alın terimizin değersizleştirilmesi, taşıdığımız misyonun görmezden gelinmesidir. Biz bu ülkenin alın teriyiz.

Tunahan ÜnsalWP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com