Maçoğlu, “Ülkemizin akciğerleri yok ediliyor!”

Dersim Dernekleri Federasyonu, Tunceli Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu ve Tunceli Barosu Başkanı Kenan Çetin Cumartesi günü Kazdağları’na geldiler. Kazdağları’nda yürütülen metalik madencilik faaliyetini yerinde inceleyen Tunceli Belediye Başkanı Maçoğlu, “Bizler buraya kilometrelerce uzaktan geldik. Farklı coğrafyalarda yaşasak da hepimiz bu ülkede yaşıyoruz. Sorunlarımız ortak, akciğerlerimiz yok ediliyor. Hasankeyf, Munzur, Cerattepe, Kazdağları her bölgede yürütülen katliam çalışmalarının karşısındayız” mesajını verdi.

Dersim Dernekleri Federasyonu, Tunceli Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu, Tunceli Barosu Başkanı Av. Kenan Çetin ve Tuncelililer, Cumartesi günü Çanakkale’deydiler. Kazdağları’nda, Kirazlı-Balaban mevkiinde yürütülen metalik madencilik faaliyetini yerinde inceleyen Tunceli Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu, su ve Vicdan Nöbeti’nin tutulduğu alanda vatandaşlarla bir araya geldi. Maçoğlu ve Tunceli Barosu Başkanı Kenan Çetin bölgede basın açıklamasında bulundular. Alandaki tüm vatandaşların dikkatle dinledikleri açıklamada Maçoğlu sözlerine, “Burada geleceğimizle ilgili bir sorun var” diyerek başladı.

“Farklı coğrafyalarda yaşasak da bu ülke hepimizin”

Maçoğlu tarafından yapılan açıklamada, “Hepimiz farklı topraklarda da olsak bu ülkede yaşıyoruz. Buradaki, Munzur’daki, Cerattapete’deki ve Hasankeyf’deki sorunlar hepimizin sorunlarıdır. Geleceğimizle ilgili bir sorun var burada. Ülkenin serveti gidiyor. Bizler yer üstünün altından daha değerli olduğunu düşünüyoruz. Burası Troia bölgesi, insanların burayı gelip görmeleri bir kazançtır. Bu maden faaliyetleri ile ülkemizin akciğerlerini yok ediyorlar.

“Bu toprakları zehirlemeye çalışanlara karşıyız”

Biz Munzur’da yapılmaya çalışılanlar ile Kazdağları’nda yapılanlar arasında bir fark görmüyoruz. Çocuklarımızın geleceği çalınıyor. Bu toprakları zehirlemeye çalışanlara karşı çıkmamız lazım” cümleleri yer aldı.

“Buraya gelirken, kolluk kuvvetlerince 3 kere durdurulduk”

Sonrasında Tunceli Barosu Başkanı Kenan Çetin’de, “Bugün Kazdağları nasıl Munzur’u ağırlıyorsa, Munzur bugün nasıl Kazdağları’na ev sahipliği yapıyorsa, burasının evimiz olduğunu bizle biliyoruz. Hak kavramı sadece, kadın, işçi, insan hakları değildir. Buradaki börtü, böceğin, ağacında hakkının olduğunu, bu ağaca kepçe vurmanın bir katliam olduğun burada dile getiriyoruz. Bizler kaç kilometre öteden geldik, hiçbir yerde kimlik kontrolünde karşılaşmadık ama burada 3 yerde durdurulduk. Burada bu kadar zorlandık ama Kanadalı şirket buraya nasıl geliyor. Üç kez durduruluyor mu?” açıklamasında bulundu.

Tunahan Ünsal

 WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com