Kışa hazırlık başladı

Ağustos ayı yavaş yavaş geride kalmaya hazırlanırken, ev hanımlarının kışa hazırlık serüveni ise başladı. Kapalı pazar yerinde kurulan cuma pazarındaki pek çok tezgahta salçalık kırmızı biber, turşuluk salatalık, pancar, kereviz gibi yiyecekler ilgi gördü. Turşusunu kurarak salçasını yapmaya hazırlanan ve yazlık sebzeleri ise difrize atarak kış boyu tüketmeyi amaçlayan vatandaş, bu haftaki alışverişini de ona göre yaptı. Bütçesi yettiği kadarıyla kışa hazırlığa başlayan Çanakkaleliler, geçtiğimiz kışa nazaran bu kış ise fiyatların biraz daha normalleşmesini ümit ediyor.

2018’in kış ayı hem ülkemizde hem de Çanakkale genelinde oldukça çetin geçti. Sebze ve meyvede fiyatlar bir türlü normal seviyeyi yakalayamazken, patates ve soğan dahil en çok tüketilen yiyeceklerin bütçelere uygun hale gelmesi 2019’un yaz ayını buldu. Şimdi ise ağustos ayının son haftasını yaşarken ve yazı yavaş yavaş geride bırakırken vatandaşları hem kış hazırlığı hem de tedirginliği sardı. Hiç değilse 2019’un kışının bir önceki yıl kadar zor geçmemesini uman Çanakkaleliler, cuma pazarına akın ederek kışlık stoklarına başladı.

Mutfak alışverişi başladı, gardıroplar beklemede!

Kış hazırlığı deyince ise çoğu zaman akıllara turşu, difrize atılan yaz yemekleri ve salça geliyor. Ev hanımları da, bu cuma pazarında tezgahlara akın ederek oldukça makul fiyatlara satışa çıkarılan turşuluk salatalık, havuç, pancar, kereviz, kırmızı biber, yeşil domates gibi sebzelere ilgi gösterdi. Kilosu 5 TL civarında bulunan yiyecekler, kış için buzdolabını dolduran vatandaşın yüzünü güldürdü. Mutfak alışverişi daha uzun bir süre devam edeceğe benzerken, gardıropları yenilemek için ise bütçelere biraz daha ayar vermek gerekiyor. Öyle ki kışın habercisi sonbahar, her sene olduğu gibi bu sene de ‘pahalılığı’ ile birlikte gelecek gibi…

Esra ÇanlıWP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com