Mutlak Yarar Teorisi

Selamlar değerli okuyucularım. Hiç kimsenin yaşantısından memnun olmadığı, “böyle hayat olmaz olsun” dediği mavi gezegenimizde problemleri kökünden çözebilecek mükemmel bir teori ile karşınızdayım. Teorimin adı Mutlak Yarar. Şu ismin güzelliğine bakın şimdiden rahatladınız değil mi?

Teorik Tanımlama : Mutlak Yarar, olaylara karşı tutumlarımızdan tam yarar almamızı sağlar.

***

Örnekleme I
Bir kız arkadaşınız var ve nu canınızdan çok seviyorsunuz. Ara ara her çift gibi kavgalarınız oluyor ama bir şekilde düşe kalka devam ediyorsunuz. Bu kız arkadaşınız bir gün size şöyle diyor.

Kız Arkadaşınız
Mehmet sana bir şey söyleyeceğim aşkım. Şu Soner varya hani senin sürekli görüştüğün bir arkadaşın. O çocuk beni çok rahatsız ediyor. Onunla görüşmeni istemiyorum.
Siz
Yaa ne demek ya? Ben senin arkadaşlarına karışıyor muyum? Saçma sapan konuşma ya.
Kız Arkadaşınız
O zaman seçim yapman gerekiyor. Ya arkadaşın ya ben.

Bu noktada Mutlak Yarar teorisi devreye giriyor. Teorimizin bu olayı ele alış şekli şu şekilde. “Soner iyi bir insan olabilir ama kız arkadaşın haklı da olabilir. Belki de Sonerle kurduğun dostluktan dolayı onun sayısız dallamalıklarını göremiyorsun. Diğer yandan kız arkadaşın tarafından “ya o ya ben!” diyerek saçma sapan tercihlere zorlanıyorsun. Zaman ikisinden de kurtulma zamanıdır.”

Mutlak Yarar Teorisi’nin Önerisi   : Kız arkadaşından ayrıl. Sonerle görüşme!

 ***

Örnekleme II

Ev Arkadaşın
Hayır ya köpek falan istemiyorum ben evde. Nasıl bakacağız ona? Her yere kaka yapacak, havlayacak, ortalık köpek kılı olacak.
Siz
Olum saçmalama ya, ona köpek kılı denmez ayrıca tüy falan denir. Cahillik yapma. Ben bakıcam hayvana ya allah allah!
Ev Arkadaşın
Okuyoruz olum biz kendimize bakamıyoruz ne köpeği. Benim abim öğrenciyken eve aldı. Okulu uzadı iki sene. Veteriner masraflarını karşılamak için işe falan girdi.

Böyle bir durumda Mutlak Yarar Teorisi ne der?

Cevap bu yazıda.

Mutlak Yarar Teorisi’ne göre ev arkadaşınızın yaklaşımı oldukça gerçekçi. Öğrenciyken köpek bakmak zor iş. Yavruyken alıp büyütmek ise tam bir ızdırap. Ayrıca akşam gezmelerinizden feragat etmeyip hayvanı evde yalnız bırakacağınızı biliyoruz. Gelin görün ki ev arkadaşınız konfor düşkünü bir tip. Akşama kadar dizi izleyip, oyun oynayan birisi olma ihtimali çok yüksek.

Mutlak Yarar Teorisi’nin Önerisi   : Başka eve çık ya da ev arkadaşını kov. Köpek almaktan vazgeç. (Öğrencilik bitene kadar)