Dünyanın en uzun asma köprüsünde Çalışmalar son sürat…

Dönemin TBMM Başkanı Binali Yıldırım tarafından Avrupa Kule Kesonu, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan tarafından ise Asya Kule Kesonu geçtiğimiz aylarda deniz indirilen, 1915 Çanakkale Boğaz Köprüsü’nde çalışmalar hızla devam ediyor. Gelibolu Sütlüce ve Lapseki Şekerkaya mevkilerinde devam eden köprü inşaatında, deniz içerisinde yükselecek olan 318 metrelik ayakları oluşturacak beton bloklar, kule kesonları üzerine yerleştirildi.

1915 Çanakkale Köprüsü’nün kule kesonları geçtiğimiz aylarda suya batırılmış ve törenle kamuoyuna tanıtılmıştı. Dönemin Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Binali Yıldırım’ın katılımları ile Avrupa kule kesonu suya indirilmişti. Yıldırım’ın katıldığı törenden sonra Asya kule kesonları da Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan’ın butona basmasıyla denizle buluşmuştu. Bakan Turhan’ın butona basmanın ardından, 74 metre genişliğinde, 83 metre uzunluğunda ve 20 metre yüksekliğindeki kule kesonu bir günün sonunda dibe batmıştı.

Çanakkale halkının bitince kullanmayı merakla beklediği Çanakkale Boğaz Köprüsü’nün, Gelibolu Sütlüce ve Lapseki Şekerkaya bölgelerindeki çalışmaları hızla yürütülmeye devam ediyor. Arabalı feribot kuyruklarının kilometrelerce uzadığı, Eceabat, Çanakkale Merkez, Gelibolu, Lapseki ve Çardak’ta uzayan araç kuyruklarının bunalttığı vatandaşlar özellikle köprüdeki çalışmaları yakından takip etmeye başladılar.

1915 Çanakkale Boğaz Köprüsü’nde edinilen bilgilere göre, kule kesonlarında çelik şaft montajı tamamlandı. Avrupa ve Asya kule kesonlarrının üzerinde 318 metre uzunluğundaki ayaklar yükselmeye devam ediyor. İlk beton bloklar kule kesonların üzerine geçtiğimiz gün yerleştirildi.

Dünyanın en uzun orta açıklıklı asma köprüsü olma özelliğini taşıyacak olan, 1915 Çanakkale Boğaz Köprüsü tamamlandığında, Ege,İç Anadolu’nun batısı, Adana-Konya aksı, Barı Karadeniz ve Trakya-Avrupa arasındaki yük ve yolcu taşımacılığında, önemli bir alternatif oluşturacağı düşünülüyor.

2 bin 23 metre orta açıklığa sahip olması ile dünyanın en uzun orta açıklıklı asma köprüsü olacak 1915 Çanakkale Boğaz Köprüsü’nün toplam uzunluğu ise 4 bin 608 metre olacak. Köprünün yüksekliği ise 3’üncü ayın 18’ini temsilen yaklaşık 318 metre şeklinde inşa edilecek. 2023 yılında hizmete gireceği ilk seferde belirtilen daha sonrasında 18 Mart 2022 yılında açılması planlanan köprü Çanakkale’de heyecan yaratmaya devam ediyor.

Tunahan ÜnsalWP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com