59 yıllık bir ziyaret serüveni

Şehitler abidesinin geçtiğimiz gün ziyarete açılışının 59.yılıydı. Konuyla ilgili Çanakkale Savaşları ve Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı tarafından bir bilgilendirme yapıldı.

Tarihi Alan Başkanlığı, Şehitler Abidesi’nin ziyarete açılışının 59.yılında ufak çapta bir bilgilendirme yayınladı. Yapılan bilgilendirmede, “Çanakkale Şehitler Abidesi 59 yıl önce ziyarete açıldı. Şehitler Abidesi Çanakkale destanını yazan kahramanların anısına 21 Ağustos 1960 tarihinde ziyarete açılmıştır.

Mimar Doğan Erginbaş, İsmail Utkular ve Mühendis Ertuğrul Barla’nın imzalarını taşıyan Çanakkale Şehitler Abidesi 625 metrekarelik bir alanı kaplamaktadır. Kaidesinden itibaren yüksekliği ise 41 metre 70 santimdir. Şehitler Abidesi’nin dört sütunu arasındaki mesafe 10 metre ve her ayağın ebadı da yedi buçuk metredir. Tavanına mozaikten şanlı Türk bayrağı işlenmiş olan abidenin dört ayağında, sekiz rölyef bulunmaktadır. Rölyeflerin denize bakan dört tanesi deniz savaşlarını, karaya bakan dört tanesi de kara savaşlarını anlatmaktadır” cümleleri kullanıldı.

Tunahan ÜnsalWP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com