“AK Parti Türkiye’yi yönetemiyor!”

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek, dün basın toplantısı düzenlendi. Düzenlenen basın toplantısında güncel konular üzerine açıklamalarda bulunan Erkek, hukuk mekanizmasını işlevselliğini yitirmesinden, görevden alınan belediye başkanlarına, İzmir yangınından, Adli Yıl Açılış Töreni’ne katılmayacak olan Baro’lara kadar birçok konuya değindi. Erkek, “Türkiye freni patlamış kamyon gibi savruluyor. AK Parti artık Türkiye’yi yönetemiyor” vurgusunda bulundu.

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek, dün CHP İl Başkanlığında basın mensupları ile bir araya geldi. Gerçekleşen toplantıya, CHP İl Başkanı İsmet Güneşhan, CHP Yüksek Disiplin Kurulu Üyesi Serdar Soydan, Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, CHP Merkez İlçe Başkanı Ali Uyanık ve Kepez Belediye Başkanı Birol Arslan’da katıldı.

Basın toplantısında, Erkek, güncel konular üzerine değerlendirmelerde bulundu.

“Orman Bakanlığı, İzmir yangınında basiretsizliğini gösterdi”

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek, “Orman Bakanlığı ve Türk Hava Kurumu arasındaki inatlaşma, koordinasyonsuzluk, maalesef yangının çok daha önce kontrol altına alınmasını engelledi. Ormanları korumakla yükümlü Orman Bakanlığı, İzmir yangınında basiretsizliğini bir kez daha gösterdi. Türk Hava Kurumu’na ait faal durumda, Menderes ilçesinde bulunan uçak dahi kullanılmadı.

“Son 5 yılda hukuk alanında 50 sıra geriledik”

Gelinen tabloda son 5 yılda, tam 50 sıra geriledik. Hukukun üstünlüğü endeksinde son 5 yılda 50 basamak geriledik. Onun için bugün 44 Baro, 2 Eylül’de gerçekleşecek, Adli Yıl açılışı törenine katılmıyor. Onları duruşlarından dolayı yürekten kutluyoruz. Kuvvetler ayrılığına verdikleri önem gereğince adli yıl açılışı törenine katılmıyor. Bir siyasi partinin genel başkanının huzurunda adli yıl açılışı olmaz. Bugün Cumhurbaşkanı, bir partinin genel başkanı parlamentoyu temsil edemez. Bugün Türkiye’deki avukatların yüzde 90’ını temsil eden barolar, adli yıl açılışına katılmıyor.

“Seçmen iradesi gasp ediliyor”

17 yılın sonunda geldiğimiz noktada, seçilmiş belediye başkanlarını görevden alıyorlar. Ahmet Davutoğlu seçilmiş bir başbakan olarak, istifa ettirildiğinde, Cumhuriyet Halk Partisi olarak tavır koyduk. Ak Partili Belediye Başkanları zorla istifa ettirildiklerinde biz tavır koyduk. Sonra onlar FETÖ ile iktisatlıydı dediler. Haklarında bir tek soruşturma yoktu. FETÖ terör örgütü ile iktisatlı olduklarını söylediğiniz belediye başkanlarını niçin yargıya teslim etmediniz? Niçin haklarında bir tek dahi soruşturma yok? Onları da zorla istifa ettirdiniz. 31 Mart’ta aday olan, seçilen insanlar seçimleri kazandılar, mazbatayı vermediniz. O seçim çevrelerinde mazbatayı bile vermediniz. Bunları son 10 yılda Ak Parti Hükümeti ile Türkiye’nin hukuktan ve demokrasiden iyice uzaklaştığını göstermek için paylaşıyorum. Şimdi seçiliş belediye başkanlarını, seçimden önce var olan soruşturmalar sebebiyle görevden alıyorsunuz. Bu hukuk dışıdır. Bu seçmen iradesini gasp etmektir.

“Seçmen iradesi keyfi uygulamalara heba edilmeyecek kadar kutsaldır”

Seçmen iradesi keyfi uygulamalara heba edilmeyecek kadar kutsaldır. İç İşleri Bakanı Süleyman Soylu, atanmış bir bakan olarak, seçilmiş belediye başkanlarını görevden alıyor. Sandıkta yenemediği belediye başkanlarını, merkezi iradenin yerel idareler üzerindeki vesayetini kötüye kullanarak görevden alıyor. Bu demokrasiye darbedir. Artık Ak Parti’den adındaki adaleti ve kalkınmayı beklemek mümkün değildir.

“Türkiye freni patlamış kamyon gibi savruluyor”

Biz Çanakkale’de ve Türkiye’de mücadelemizi kararlılıkla sürdüreceğiz. Ak Parti artık Türkiye’yi yönetmiyor. Türkiye freni patlamış kamyon gibi savruluyor. Türkiye’nin bu şekilde daha fazla savrulmasına müsaade etmeyeceğiz” dedi.

Tunahan ÜnsalWP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com