“Törene Katılmayacağız!”

Çanakkale Barosu Başkanı Av. Bülent Şarlan da yaptığı yazılı açıklamada, yargının bağımsız ve tarafsız olması vurgusunda bulunarak Adli Yıl Açılış Törenine Çanakkale Barosu olarak katılmayacaklarını belirtti.

2 Eylül 2019 tarihinde Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleşecek Adli Yıl Açılış törenine 41 Baro katılmayacağını açıklamıştı. Davete katılmayacağını açıklayan ilk baro İzmir olurken, Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu’nun törene katılma kararını açıklamasının tepkileri günlerdir sürüyor. 41 Barodan biri olan Çanakkale Barosu da dün yaptığı yazılı açıklamayla katılmama kararının nedenlerini kamuoyuna duyurdu.

Başkan Bülent Şarlan, Çanakkale Barosu adına yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: “Son günlerde kamuoyunda gündem oluşturan Yargıtay Başkanlığı’nın 2 Eylül 2019 tarihinde yapılacak olan Adli Yıl Açılış Töreni için Yargıtay Başkanlığınca Baro Başkanı olarak kişiye özel gönderilmiş olan davetiyenin tarafıma ulaşmasıyla, aşağıda belirttiğim değerlendirmeler sonucunda törene katılmama kararımı önceden açıklamama rağmen meslektaşlarımız ve kamuoyundan gelen sorular üzerine bu açıklamayı yapma zorunluluğu doğmuştur.

Çanakkale Barosu, adalete ve yargıya olan güveni arttırmak amacıyla bu güne kadar yargısal çalışmaların tümüne destek olmuş, görev alma kararlılığını her zaman göstermiş, bundan sonrada gösterecektir. Görev aldığı sorumluluğun bilincinde yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığı ile kuvvetler ayrılığının önemini benimseyerek, yargının yeri ve önemi konusunda çalışmalar yapmış, yapılan çalışmalara katkı sağlamış olup bundan sonrada sağlamaya devam edecektir.”

“KUVVETLER AYRILIĞI İLKESİNE GÖSTERDİĞİMİZ HASSASİYETTEN DOLAYI…”

“Demokrasi ve hukukun temeli, yargının bağımsızlığı ve yargı içerisinde savunmanın gücüdür. Kuvvetler Ayrılığı İlkesi, yargının bağımsız ve tarafsız olması, yargının bağımsız ve tarafsız olmasının yanında bağımsız ve tarafsız da görünmesi gerektiği bizlere göre hukuk devletinin olmazsa olmazıdır.

Yargıtay’ın yargının kurucu unsurlarıyla birlikte düzenleyeceği ve Yargıtay’da yapılacak törenin, yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığını koruma açısından daha yerinde olacağı kanaatindeyim.

Bu düşüncelerle yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığı ile Kuvvetler Ayrılığı İlkesine gösterdiğimiz hassasiyetten dolayı törene katılmayacağım.”

“ADLİ YIL AÇILIŞINI ÇANAKKALE’DE GERÇEKLEŞTİRECEĞİZ”

“Çanakkale Barosu avukatları olarak, her yıl olduğu gibi bu yıl da meslektaşlarımız ve cübbelerimiz ile Adli Yıl açılışını Çanakkale’de gerçekleştireceğiz.

Çanakkale Barosu’nun hukuk devleti, hukukun üstünlüğü, demokrasi, kuvvetler ayrılığı, yargı bağımsızlığı ve Cumhuriyetin kurucu değerlerine bağlı kalarak çalışmalarına devam edeceğini tüm kamuoyunun bilgisine saygıyla sunarım.”

Haber Merkezi

 WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com