“Paranın Ali’si Veli’si olmaz!”

ÇTSO Başkanı Semizoğlu, Kirazlı’daki maden çalışmalarıyla ilgili konuştu:

Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası(ÇTSO) Ağustos ayı meclis toplantısı, dün ÇTSO Meclis Salonu’nda, Osman Okyay başkanlığında gerçekleştirildi. Toplantıda, kendisine yöneltilen Kirazlı’daki maden çalışmalarıyla ilgili bir soru üzerine konuşan ÇTSO Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Semizoğlu, “Paranın Ali’si Veli’si, Kanadalı’sı, Türk’ü, Japon’u olmaz. Biz nasıl ki, İzmir’de Volkswagen fabrikası açılacak diye seviniyorsak, nasıl ki İngiliz’e ev satalım diye uğraşıyorsak Türk kanunlarına göre elbette ki bir Kanadalı da gelip buradan maden çıkarabilir. Ama şahsı görüşüm, keşke bu teknoloji ve altyapı bizde olsaydı da bunu aramızdaki biri yapsaydı” ifadelerini kullandı.

Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Semizoğlu, dün düzenlenen ÇTSO Ağustos ayı meclis toplantısında, sorulan bir soru üzerine Kirazlı-Balaban mevkiinde Kanadalı bir maden şirketi tarafından sürdürülen maden arama çalışmalarıyla ilgili konuştu.

“Keşke Çanakkaleli biri veya bir Türk yapsaydı…”

Semizoğlu, konuşmasında şu sözlere yer verdi: “Kimse, Çanakkale’nin suyu havası, doğası kirlensin istemiyor. Kimse, altının doğadan daha değerli olduğunu düşünmüyor. Şahsi görüşüm şu, keşke bu imkanlar bizde olsa da bu ticareti aramızdaki bir arkadaşımız veya Çanakkaleli biri veya bir Türk yapsa…”

“Kanada’nın çevre kanunları çok daha detaylı ve sıkı”

“Biz yabancıya konut satmak için mücadele ediyoruz, yabancı ülke vatandaşlarını ülkemize çekip turizm yapmak için mücadele ediyoruz, geçenlerde Volkswagen fabrikasının İzmir’de kurulacağını öğrendik, sevindik hepimiz. Neticede gelen yatırımcı istihdam yaratacak, vergi ödeyecek. Dolayısıyla paranın alisi velisi olmaz, gönlüm ister ki bunu Fahrettin Ersoy yapsın. Ama eğer ki o altyapımız sermaye birikimiz yoksa Türk Ticaret Kanunu’na tabi olarak, ki takip anlaşmaları da imzalanmış, bunu Kanadalıların çıkarması biraz sevindirmeli. Çünkü onlar Kanada kanunlarına göre çıkaracaklar ve onların çevre kanunları çok çok daha detaylı ve çok çok daha sıkı. Yani, paranın Kanadalısı, Türk’ü Japon’u olmaz. Eğer biz İzmir’de Volkswagen fabrikası açılmasına seviniyorsak, İngiliz’e ev satalım diye uğraşıyorsak Türk kanunlarına göre elbette ki bir Kanadalı da bunu yapabilir. Şahsı görüşüm, elbette ki yeterli altyapımız olsaydı da bunu aramızdaki biri yapsaydı…”

“Konu, madenin çok dışına çıkmış vaziyette”

Konuyla ilgili söz alan ÇTSO Meclis Başkanı Osman Okyay ise şu ifadelere yer verdi: “Konu hassas bir konu… Ama şu an baktığınızda konu maden çıkarma ve onu işleme kapsamının çok dışına taşmış vaziyette. Bu sektörde Kanada ve Avustralya sektörde öncü. Bu iki ülkede çevre kanunları da çok serttir. Bu ülkeler, sadece kendi ülkelerinden değil dünyanın her neresinde olursa olsun orada bir tahribat oluşturmuşlarsa bundan sorumludur. Ve ülkelerinde çok sıkı kanunlar var.

“Devletimize güvenmek zorundayız”

“Şu an konunun Kaz dağları olması sebebiyle gelen tepkileri anlayışla karşılamak gerekir. Konuya realist yaklaşmak gerekir. Hepimiz Çanakkaleli olarak bu konunun üstüne titriyoruz. Ama devletimize güvenmek zorundayız. Devletimizin doğru kararlar vereceğine inanmak zorundayız. Verilen demokratik tepkileri de anlamak zorundayız.”

Esra ÇanlıWP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com