“Doğa zehirlenecek tüm çevre zarar görecek!”

İnşaat Mühendisleri Odası Çanakkale Şubesi tarafından dün Truva Otel’de bir basın toplantısı düzenledi. Toplantıya Oda Başkanı Cemal Gökçe, İkinci Başkan Cemal Akça,  Çanakkale Şube Başkanı Adem İlik,  Sayman Bülent Erkun, Yönetim Kurulu Üyesi Hüseyin Kaya ve Necati Atıcı ve mühendisler katıldı. Gerçekleşen toplantıda İnşaat Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Cemal Gökçe,“Eğer çalışmalar sürdürülür ve altın madeni işletilmeye başlanırsa, Kaz Dağları’nda temiz havaya ve suya ulaşmak mümkün olmayacak” vurgusunda bulundu. 

İnşaat Mühendisleri Odası tarafından dün Truva Otel’de saat 10.30’da basın toplantısı gerçekleşti. Gerçekleşen toplantıda 17 Ağustos 1999 depreminden sonra alınmayan önlemler, yapılması gereken ama yapılamayanlar sunum şeklinde aktarıldı. Toplantının bir bölümünde İnşaat Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Cemal Gökçe, Kazdağları’nda yürütülen altın madenciliği faaliyeti hakkında paylaşımlarda bulundu.

Gökçe siyanürlü altın ayrıştırma yöntemi ile ilgili, “Kazdağları’nda doğa katliamı ve talanı sürüyor. Sorun sadece ağaç kesilmesi sorunu değildir. Hava su ve toprağın kirlenmesi ve çevreyi zehirlemesi sorunudur. Eğer çalışmalar sürdürülür ve altın madeni işletilmeye başlanırsa, Kaz Dağları’nda temiz havaya ve suya ulaşmak mümkün olmayacak, yaşam iksiri olarak adlandırılan bu bölge özelliğini yitirecektir. Bugün ortaya çıkmış olan tablo yapılacakların çok küçük bir parçasıdır.

“Çanakkale şubemizin sesine ses eklemek için geldik”

Madalyonun çok daha büyük olduğunu gören gözler, duyan kulaklar ve düşünen beyinler küçük bir incelemeyle ortaya çıkacak olan katliamı görebilirler. İnşaat Mühendisleri Odası olarak bu nedenle buradayız. “Su ve vicdan nöbetine” duran doğa ve yurtseverlere destek için buradayız. Çanakkale Belediyesi önemli bir duyarlılık yarattı. Çanakkale halkı ve yurttaşlarımız bu duyarlılığa ses verdiler, destek oldular. ’Kazdağları’ndan elinizi çekin, bölgemizi terk edin’ dediler. Biz de; Çanakkale’de yaşayan meslektaşlarımızın ve Çanakkale Şubemizin sesine yeni bir ses eklemek için geldik.

“Siyanür havuzunun çatlaması sonucunda doğa zehirlenecek”

Geçmişte yaşanan acı tabloyu biliyoruz. Geçmişini bilmeyenler geleceği kuramazlar. Kuzey Anadolu Fay Hattının batı kesiminde beklenen deprem, Çanakkale başta olmak üzere bu fayın etki alanında bulunan illerimizi önemli ölçüde etkileyecek. Çanakkale’de büyük oranda bu depremden etkilenecek. Altın ayrıştırma havuzunun çatlaması, hasar görmesi olasılıklar arasında bulunan bir konudur. Havuzdan sızacak siyanürlü su tüm çevreye zarar verecek. Doğa zehirlenecek, tüm çevre zarar görecek” dedi.

Tunahan ÜnsalWP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com