“Zam teklifi vahim bir içeriğe sahip”

Hükümetin memura vereceği zam teklifi açıklandı. Açıklanan zam oranlarına tepkiler dinmiyor. Memur-Sen Çanakkale İl Temsilciliği’nden geçtiğimiz günlerde konuyla ilgili basın açıklaması yapıldı.

Beşinci Dönem Toplu Sözleşme görüşmeleri kapsamında hükümetin memura vereceği zam teklifini açıklandı. Açıklanan teklifte; 2020 yılının ilk altı aylık döneminde yüzde 3,5, ikinci altı aylık döneminde yüzde 3, 2021 yılının birinci altı aylık döneminde yüzde 3, ikinci altı aylık döneminde de yüzde 2,5 oransal artış yapılması yönünde oldu.

Memur-Sen Çanakkale İl Temsilciliği tarafından Cumartesi günü basın açıklaması gerçekleşti.

“Teklif vahim bir içeriğe sahip”

Açıklamayı okuyan Memur-Sen İl Başkanı Suat Özen, “Kamu İşverenin toplu sözleşme masasına sunduğu ve kamuoyuna duyurduğu teklif; gecikmeyi unutturacak kadar vahim bir içeriğe ve eksikliklere sahip.

“Anlaşılabilir bir tutum değildir”

Kamu İşveren Heyetinin geç kalmış ve geçiştirmeye odaklanmış teklifinin içeriğinde, bize teklif edilmesi bir tarafa, masanın çevresinde dahi terennüm edilmemesi gereken oranlar ve rakamlar yer alıyor.  Memur-Sen Konfederasyonunun ve yetkili sendikalarımızın toplu sözleşme teklifleri, teşkilatımız, üyelerimiz ve kamu görevlilerimiz tarafından duruma uygun, çözüme matuf, içeriği makbul, maliyeti ve mahiyeti makul teklifler olarak kabul gördü. Bu kabule rağmen, Kamu İşvereninin 24 Temmuz’da sanki kendisine hiç teklif sunulmamış, kamu görevlilerinin mali ve sosyal haklarına, demokratik ve sendikal haklarına, özlük hakları ve çalışma şartlarına dair tekliflerinden bihaber kalmış bir profil çizmesini ne kabul edilir ne de anlaşılır bir tutumdur.

Hükümetin masaya sunduğu 2020 ve 2021 yıllarında maaş ve ücretlere yansıtılacak artışlara ilişkin teklifini hatırlayalım; 2020 için %3,5+%3 ve 2021 için %3+%2,5…  Bu oranlar;  Hükümetin açıkladığı ekonomik hedeflerle uyumlu değil.  Bu oranlar, Hükümet tarafından deklare edilen enflasyon tahminleri ve beklentilerine uygun değil.  Hükümetin teklifi,  faiz oranlarındaki düşmeyi,  kurdaki aşağı yönlü hareketi, elektrik, doğalgaz ve diğer bazı temel ürünlerin fiyatlarındaki yukarıya yükselişi doğrulamıyor ve aksine yok sayıyor.

“Yeni bir teklif bekliyoruz”

Yeni bir teklif ve yeni bir eşik bekliyoruz. Türkiye’ye inanıyor ve Türkiye’nin gücüne itibar ediyoruz” dedi.

Tunahan Ünsal

 WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com