Say: “Yaşatmaktan ve Yaşamaktan Yana Olalım”

Kirazlı’da yaklaşık bir aydır devam eden Su ve Vicdan Nöbeti bugün dünyaca ünlü piyanistimiz Fazıl Say konseri ile taçlandı. Kaz Dağları için özel bestelediği marşı sanatseverler ile ilk kez paylaşan Say’ı dinlemek isteyen binlerce vatandaş, Çanakkale’den ve Türkiye’nin her yerinden Balaban’a akın etti. Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’ın konuşmasının ardından sahne alan Say’ı katılanların can kulağıyla dinlemesi dikkat çekti. 

Mozart, Chopin, Beethoven ve Erik Satie gibi ünlü bestecilerin eserlerinin yanı sıra geçtiğimiz sene dünya prömiyerinin Çanakkale’de yaptığı Truva Sonatı’ndan da bölümler seslendirdi. Konserin sonunda ise özel olarak bestelediği Kaz Dağları Marşı’nı da ilk kez Çanakkale’de seslendirdi. Say, marştan önce yaptığı konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

“Doğayı korumak için bu kadar büyük bir kalabalık olması, bu kadar aydın insanların bir araya gelmesi beni çok heyecanlandırdı ve mutlu etti. Gurur duydum Türk Halkıyla bugün. Aslında Kaz Dağları için başlatılan kampanya için ilk günden itibaren burada bulunanlara, doğayı savunanlara da bir teşekkür etmek isterim. Onlar hepimizi yüreklendirdiler, bu konserin gerçekleşmesine de ilham kaynağı oldular. Bu gezegende insanlar olarak, bitkilerle hayvanlarla hep beraber gelecek için bir şeyler bırakmak istiyorsak korumak zorundayız. Yaşatmaktan ve yaşamaktan yana olmalıyız.”

İzmir Marşı ile sona eren konserin ardından ünlü piyanistimiz, sloganlar eşliğinde uzun süre alkışlandı.

Eylem GözeldereWP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com