Bölgenin en büyük soğuk hava deposu Lapseki’de açıldı!

TKDK Çanakkale İl Koordinatörlüğü desteğiyle hayata geçirilen Yenice Soğuk Hava Deposu, Lapseki’nin Şahinli bölgesinde düzenlenen geniş çaplı bir törenle hizmete açıldı. Açılış törenine AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, AK Parti Çanakkale Milletvekili Jülide İskenderoğlu, Lapseki Belediye Başkanı Eyüp Yılmaz, kurum müdürleri ile bölge halkı katıldı.

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, AK Parti Çanakkale Milletvekili Jülide İskenderoğlu, Lapseki Belediye Başkanı Eyüp Yılmaz, ÇTSO Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Semizoğlu, İl Milli Eğitim Müdürü Ferhat Yılmaz, Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ömer Bolat ve kurum amirleri Lapseki’de açılan soğuk hava deposunun açılışında bir araya geldi.

Açılış konuşmasını gerçekleştiren AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, hava deposuyla ilgili şu ifadelere yer verdi:

“Depo bölgeye önem katacak”

“Bugün üreticimizin ürün satma ve depolama ihtiyacını karşılayacak, bölgemizin en büyük soğuk hava depolarından birisinin açılını yapıyoruz. 3 bin ton depolama alanı olan 30 bin metre kare alanı, 2 bin 550 metre kare kapalı alanı olan bölgenin en büyüğü olan bir soğuk hava deposundan bahsediyoruz. Sezonda 50 kişinin çalışacağı, tırların yüklenerek Rusya ve bölge ülkelere gideceği bir zemin hazırlandı. Şeftali, nektarin, elma, armut gibi bu bölgede yetişen yaş ürünlerin ihracatına büyük bir imkan sağlanacak. Şuan depoda ki ürünlerin yüzde 95’inin ihracatı sağlanmış durumda. Daha işin başındayken içeride bekletilen ürünlerin yüzde 95’inin ihracat anlaşması yapılmış. Bu çok kıymetli bir şey. Artık Lapseki’nin elması, armuttu, şeftalisi sadece Cuma pazarına değil, İstanbul’a değil hep daha iyi şartlarda, dışarıya gitsin istiyoruz. O yüzden bu deponun bu bölgeye daha çok önem katacağı kanaatindeyiz.”

“Benzer imkanları iyi değerlendirin”

“Çanakkale’mizde 81 adet soğuk hava deposu var. Bunların toplam kapasitesi yaklaşık 101 bin ton yapıyor. Meyve sebze amaçlı olarak da 21 adet soğuk hava deposu 67 bin ton kapasitesi var. Şuna ki mevcut depolar toplam talebin yarısını karşılamıyor sadece meyvenin soğuk hava deposu ihtiyacı 140 bin ton civarında. Biz bu 140 bin tonun şuan 27 binini karşılayabiliyoruz. İş adamlarımızın bu tarz iş imkanları yaratma talebi çok kıymetli. Bu tesisin yüzde 50’si TKDK hibesi ile planladı. Sonradan alan büyütüldü proje değiştirildi yüzde 20’ye tekamül etti. Ama 20’de az değil. Devlet iş yapacağım diyen iş adamına yanındayım diyor, yüzde 50’ye kadar olan rakamı hibe ediyor. Yeter ki iş yap meyveci sebzeci tarımcıya yeter ki imkan sağla diyor. Muhtarlar, kooperatifler, iş adamlarımız, TKDK başta olmak üzere benzer imkanları lütfen iyi değerlendirin.”

Esra ÇanlıWP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com