“Adım adım yürüyelim”

Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı, “Arıburnu Cephesi Yürüyüş Güzergahı” üzerine yoğun bir şekilde çalışmaya devam ediyor. Yürüyüş güzergahı projesi başkanlık tarafından uygulamaya geçirildi.

Çanakkale Savaşları ve Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı tarafından geçtiğimiz gün sosyal medyadan paylaşımda bulunuldu. Yapılan paylaşımın başlığı “Karış karış savunduk; adım adım yürüyelim” oldu.

Paylaşımda, “1915’ten günümüze kalan ve dünyanın en iyi korunmuş savaş alanında bundan tam 104 yıl önce ecdadımızın büyük bir savunma ve ölüm kalım mücadelesi verdiği bu alanda, ziyaretçilerin ve araştırmacıların muharebe alanlarını yakın perspektiften ve mevkilerden görmelerini, yapacakları ziyaretleri daha çok içselleştirmelerini sağlamak hedefiyle başkanlığımız tarafından planlanan yürüyüş güzergahı projesi uygulamaya geçmiştir.

Toplamda yaklaşık 7 kilometrelik bir yürüyüş parkuru olarak ve yine yaklaşık 6,5-7,5 saatlik yürüyüş süresine sahip olan “Arıburnu Cephesi Yürüyüş Güzergahı” bugüne kadar ilgili pek çok arşivden tespit edilmiş, belgelenmiş bilgiler ışığında muhtelif fotoğraflar, harita ve krokiler içeren bilgi ve yönlendirme tabelalarıyla da donatılacaktır.

Güzergah içerisinde ziyaretçilerin yürüyebilmelerine engel teşkil edecek nitelikte çok dik, eğimli ve engebeli bölgelerde, güvenli ve konforlu bir yürüyüşün sağlanabilmesi için silüeti bozmayacak nitelikte tamamen doğal ahşap malzemeler kullanmak suretiyle basamaklama ve kot düzenleme çalışmaları, dere yataklarında ise ahşap geçiş platformu çalışmaları, riskli bölgelerde korkuluk ve uyarı levhaları çalışmaları da devam etmektedir. Güzergah uygulama aşamasında olduğu için ziyaretçi grupların alana girmesi güvenlik açısından riskli olduğunu önemle hatırlatırız” cümleleri kullanıldı.

Tunahan ÜnsalWP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com