Bayram zehir oldu

Çanakkale arife günü ve Kurban Bayramı’nın birinci günü yangın dehşetini yaşadı. Önce tarihi alanda çıkan yangın bütün gece sürdü, sonrasında Biga’da alevler yükseldi, Çanakkale bayramda ciğerlerinin bir kısmını kaybetti. Tarihi alanda Behramlı köyü yakınlarında çıkan yangın bütün gece havadan müdahale edilemediği için saatlerce sürerken, Biga’daki yangına hızla müdahale edildi. Yanan sadece ağaçlar olmadı çok sayıda canlı da ateşlerin arasında telef oldu. Bu kadar çok sayıda yangının, bayramda neredeyse birden farklı ilde eş zamanlı olarak çıkması kafalarda soru işaretleri bıraktı.

Kurban Bayramı’na sayılı saatler kala, arife günü, saatler 22.30’u gösterdiğinde tarihi alandan dumanlar yükselmeye başladı. Güzelyalı ve Kepez’de görülen dumanlar bir anda paniğe neden oldu, çok sayıda ihbar yapıldı. Çok kısa bir süre içerisinde tarihi alanda bulunan Behramlı Köyü yakınlarında yangın çıktığı ve rüzgarında etkisiyle alevlerin şiddetini arttırdığı belirtildi. Saatler 23.30’u gösterdiğinde Vali Orhan Tavlı ve çok sayıda arazöz, Kilitbahir’e geçtiler.

“Gece boyunca çalışmalar hiç durmadı”

Çevre ilçelerden, hatta çevre illerden ekipler yangını söndürmek için gece boyunca canla başla mücadele verdiler. Havadan müdahale edilemediği için yangın gece boyunca devam etti. Behramlı ve Alçıtepe köyleri arasında kalan alan en çok hasarı gören alan oldu. Yetkililer ve ilgililer gece boyunca yangının çıktığı arazide bulundular ve sık sık inceleme yaptılar.

Yangın sabah saatlerinde helikopterlerin havadan müdahalesi ile güçlükle kontrol altına alınabildi.

“Peş peşe ciğerlerimiz yandı”

Tam Çanakkale’de bayram havası hâkim olacakken bir anda gözler Biga’ya çevrildi. Biga Sarıkaya köyü yakınlarda çıkan yangına kısa sürede helikopterler ve arazözler müdahale ettiler. Yürekleri ağızlara getiren yangın kısa sürede kontrol altına alındı ama Çanakkale’nin peş peşe ciğerleri, oksijen kaynakları yandı.

“Türkiye’nin farklı bölgeleri bayramda yandı”

Kurban Bayramı adeta zehir oldu. Bayram boyunca Türkiye’nin dört bir yanından yangın haberleri peş peşe geldi. Marmara Adası, İzmir, İzmit (Gebze) ve Eskişehir Seyitgazi ilçelerinde ormanlık alanlarda yangınlar ardı ardına başladı. Bir ilde bir yangına müdahale edilirken, acı haber diğer ilden geldi.

“Kundaklama iddiaları gündemde!”

Bu kadar çok sayıda yangının, bayramda neredeyse birden farklı ilde eş zamanlı olarak çıkması kafalarda soru işaretleri bıraktı.

Tunahan Ünsal

 WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com