AKILLI DEMİŞTİK YA!

Maaş artışlarının yapılacağı ay, enflasyon sıfırın altında çıkmıştı. Her ne hikmetse Temmuz ayı enflasyonu yüksek çıktı. Keza, yapılan zamlar da Temmuza ertelenmişti. Akıllı enflasyon, emeklilerin, çalışanların üç on para fazla para alacağı ay, TÜİK denilen bir garip kurum, yapacağını yapmıştı. Verilen sıfırın altındaki zam, daha ilk ayda 1,36 erimiş oldu. Anlayamadığımız bir durum var. Hangi hükümet olursa olsun, bu emeklilere üç on para vermekten neden imtina ediyor? Yanılmıyorsak, Ecevit zamanıydı. Memur olduğumuz dönemlerdi. Memur maaşlarına diyelim ki yüzde 4 zam yapıldı. Aldığımız maaş 2000 lira ise alacağımız zam 80 lira oluyordu. Fakat her ne hikmetse, o zamanki maliye bakanları, bizlerin bilmediği bir matematik sistemi ile aldığımız % 4 zammı,% 8 zam olmuş gibi,160 lira almış gibi anlatırlardı. Biz de hayretle izlerdik. Şimdikiler de öyle değil mi? Emekliyi enflasyona ezdirmedik diye caka satıyorlar. Doğrudur. Ezdirmediler. Amma ve lakin öldürdüler. Mevla rahmet eylesin. Bizim o taraflarda bir satıcı, alıcıyla pazarlığa tutuşmuşlar. Malın satış fiyatı 200 lira. Satıcı kafa karıştıracak ya; dolambaçlı yollara başvuruyor.”Bak hemşerim” diyor. “Sen yabancı değilsin. Şimdi seksen, seksen daha ne etti. Yüz seksen. Eee.40 daha ne etti? Yüz seksen kırık. Sen ver iki yüz” Hükümetin yaptığı da aynen budur. Ey yetkili ve etkililer. Emekli geçinemiyor. Siz bakmayın, Jennifer Lopez’in konserini ayakta 7 bin, locada 300 bin lira vererek seyredenlere. Onların tuzları kuru. Garibanlara kulak verin.

ALİ CENGİZ OYUNU

Memur ve emeklilere yapılacak 6 aylık enflasyon farkı zammı yüksek çıkmasın diye; elektrik, doğalgaz, çay ve şeker zamlarının Haziran sonuna ertelenmesinin, milyonlarca dar gelirliye faturası ağır olmuştur. Zamların bekletilmesi yüzünden enflasyon Haziranda yüzde 0.03’le olağanüstü oranda düşük çıkarken, Temmuzda ise yüzde 1.36’ya fırladı. Eğer zamlar özellikle bekletilmeyip Haziran ayında yapılmış olsaydı en düşük memurun maaşına aylık 52 lira, en düşük işçi emeklisinin maaşına 27 lira, öğretmen maaşına da 51 lira daha fazla zam yapılacaktı. Milyonlarca memur ve emekliye yapılan zam kurnazlığının ağır faturası ise Temmuz enflasyonu ile ortaya çıktı. Eğer zamlar ertelenmemiş olsaydı Haziran enflasyonu 1.36 çıkacak, 6 aylık enflasyon yüzde 5 yerine yüzde 6.44’e ulaşacak, sonuçta da memur ve memur emeklisi, yüzde 2.44 enflasyon farkı dâhil yüzde 7.44 zam, diğer emekliler de yüzde 6.44 zam alacaklardı. Şimdi toplu sözleşme görüşmeleri var. MEMNUN SEN, hayatından memnun. Kamu Sen’in istediğinin tam yarısına razı olmuş gibiler. Sanki adamlar işveren pozisyonunda. Verilen tekliflere bir bakalım. Kamu-Sen’in teklifi; taban aylığına 600 TL ilave,2020 yılı için %10+%10 + % 3 refah payı. 2021 yılı için % 8+% 8 ve % 3 Refah payı. Peki. Bu kere de MEMNUN SEN’İN teklifine bir bakalım: Taban aylığına 200 TL ilave olarak 2020 yılı için % 8+% 8,% 3+2 Refah payı.2021 yılı için % 6+% 6 ve % 2 refah payı. Görüldüğü gibi, Kamu-Sen çalışanın, emeklinin hakkını korumak için iş başında olduğunun şuurunda. Ya MEMNUN SEN’E ne demeli? Adamlar, memurun, emeklinin sendikası değil de Hükümetin sendikası gibi davranıyor. Sarı Sendika gibi!

“Temel matematik öğretmeniymiş. Bir öğrenciye sınav notu olarak ‘yedi’ vermiş. Öğrenci de, o ‘yedi’ değil ‘yeti’dir demiş. Bunun üzerine Temel, Türkçe öğretmenini çağırmış. Öğretmen düşünmüş, taşınmış işin içinden çıkamamış. ‘8 verin gitsin’ demiş.” Bayramınız mübarek olsun.

Sağlıcakla kalınız.