Tarihçi Yazar Gençcan’ın adı kütüphaneyle yaşatılacak

Geçtiğimiz haziran ayında hayata veda eden Çanakkale Ruhunu ve Kültürünü Araştırmak Tanıtmak Yaşatmak Derneği(ÇARUYAD) Başkanı Tarihçi Yazar Mehmet İhsan Gençcan’ın anısına Eski Havra Sokak’ta bir kütüphane açıldı. Açılışa Ak Parti Çanakkale Milletvekili ve Grup Başkanvekili Bülent Turan, AK Parti Çanakkale Milletvekili Jülide İskenderoğlu, AK Parti İl Başkanı Gültekin Yıldız, İlçe Başkanı Yıldıray Ölçek ve davetliler katıldı.

Ak Parti Çanakkale Milletvekili ve Grup Başkan Vekili Bülent Turan, AK Parti Çanakkale Milletvekili Jülide İskenderoğlu, AK Parti İl Başkanı Gültekin Yıldız, İlçe Başkanı Yıldıray Ölçek ve çok sayıda davetli, geçtiğimiz haziran ayında 90 yaşında hayatını kaybeden Tarihçi Yazar Mehmet İhsan Gençcan anısına açılan kütüphanenin açılış töreninde bir araya geldi.

Çanakkale Çevre ve Doğa Dernekleri Federasyonu tarafından oluşturulan ve raflarında Çanakkale Savaşları üzerine yazılan tüm kitapların yer alacağı Mehmet İhsan Gençcan Çanakkale Savaşları Kütüphanesi’nin kurdele kesim töreninden sonra konuşan Bülent Turan ise şunları kaydetti:

“Dünyaya yön veren medeniyetler tarihe özel kıymet vermiştir”

“Bu güzel derneğimiz bir vefa örneği göstererek, bu önemli ismin yaşatılmasına katkı sağlamış oldu. Bilgi ve teknoloji çağındayız; herkes kendi evinde telefonunu açtığı zaman tüm bilgilere ulaşma imkanına sahip… Fakat kitap bambaşka. Kitabın kokusu olmadan, kitabın sayfasını açıp o hatırayı yaşamadan o bilgiye ulaşmanın da çok kıymeti olmadığını düşünüyorum. Ne kadar bilgisayar, telefon olursa olsun kütüphane bambaşka bir şey… Kaldı ki dünyaya yön veren devletler, kadim medeniyetler hep kütüphaneye, tarihe özel kıymet vermiştir.”

Esra ÇanlıWP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com