Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Haluk Dursun: “Çanakkale savunmasından öğreneceğimiz çok şey var!”

Anafartalar Zaferi’nin 104’üncü yıl dönümü, Tarihi Gelibolu Yarımadası’nda bulunan Conkbayırı’nda törenle kutlandı. Saat 11.30’da başlayan törenlere Vali Orhan Tavlı, Turizm ve Kültür Bakan Yardımcısı Prof. Dr. A. Haluk Dursun, Çanakkale Milletvekili Jülide İskenderoğlu, Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, 2’inci Kolordu Komutanı Zekai Aksakallı, idari kurum amirleri, askeri erkan ve çok sayıda vatandaş katıldı. Törenler kapsamında konuşan Bakan yardımcısı Dursun “Hepimizin millet olarak Çanakkale Savunmasından öğreneceği çok şey vardır. Savaş boyunca ecdadımızın ortaya koymuş olduğu üstün ahlaki vasıflar üzerinde mutlaka durulmalı ve bu vasıflar Mehmetçiği ortaya çıkaran vasıflar olduğu için genç nesillere anlatılmalı ve öğretilmelidir” ifadelerini kullandı.

Büyük kahramanlık destanlarına sahne olan Anafartalar Zaferi’nin 104’üncü yıl dönümü Conbayırı’nda gerçekleştirilen törenlerle kutlandı. Çelenk sunumunun ardından Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törenlere Vali Orhan Tavlı, Turizm ve Kültür Bakan Yardımcısı Prof. Dr. A. Haluk Dursun, Çanakkale Milletvekili Jülide İskenderoğlu, Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, 2’inci Kolordu Komutanı Zekai Aksakallı, idari kurum amirleri, askeri erkan ve çok sayıda vatandaş katıldı.
Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Haluk Dursun ise günün anlam ve önemine ilişkin yaptığı konuşmada şu ifadelere yer verdi:

“Askerlerimiz sancağını düşmana teslim etmemiştir”

“Küçücük bir toprak parçası olan Gelibolu Yarımadası, bir milletin varlık-yokluk mücadelesine tanık olmuştur ve ar arda gerçekleşen taarruzlarda Mehmetçiğimiz, içinde taşıdığı vatanseverlik ve cesaret ile siperlerimizde ve mevzilerimizde düşmana geçit vermemiştir. Böylece ustaca planlanan tüm stratejiler, Türk’ün fedakarlığı önünde mağlup olmuştur. Askerlerimiz “siperin ardı vatan” diyerek ve ant içerek aldığı sancağını düşmana teslim etmemiştir.”
“Genç nesillere anlatılmalı ve öğretilmelidir”

“Hepimizin millet olarak Çanakkale Savunmasından öğreneceği çok şey vardır. Savaş boyunca ecdadımızın ortaya koymuş olduğu üstün ahlakî vasıflar üzerinde mutlaka durulmalı ve bu vasıflar Mehmetçiği ortaya çıkaran vasıflar olduğu için genç nesillere anlatılmalı ve öğretilmelidir.”WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com