Turan, “Tiyatro ile karşı karşıyayız!”

Ak Partili vekiller dün Gelibolu’da muhtarlar ve STK temsilcileri ile bir araya geldiler. Vekillere Vali Orhan Tavlı’da eşlik etti. Ak Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan toplantıda yapmış olduğu konuşmasında, Kirazlı’da altın madeni projesine karşı gelişen protestolar için ortada bir tiyatro var dedi. Turan aynı zamanda, “Yapılanlar Çanakkale’nin tarımına, turizmine darbe vurmaktadır. Bir tek ağacın yanlış kesilmesine asla gönlümüz, ahlakımız ve imanımız razı olmaz.  Şimdi resmen bir tiyatroyla karşı karşıyayız” ifadelerini kullandı.

Ak Partili vekiller dün Gelibolu’da muhtarlarla bir araya geldiler. AK Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, Çanakkale Milletvekili Julide İskenderoğlu, Çanakkale Valisi Orhan Tavlı, Gelibolu Kaymakamı Hakan Kılınçkaya, Ak Parti İl Başkanı Gültekin Yıldız ile il müdürleri, daire amirleri, STK temsilcileri ve muhtarlar, Gelibolu Öğretmenevi’nde dün saat 10.30’da toplantıda buluştular.

Grup Başkanvekili Bülent Turan muhtarlara hitaben yapmış olduğu konuşmasında, son günlerde uluslararası bir boyuta gelen Su ve Vicdan nöbetini değerlendirdi. Turan aynı zamanda CHP’li vekillere göndermede bulundu.

CHP’li bazı isimlerin Çanakkale genelinde maden firmalarına izin verilmesi için Ankara’da uğraş verdiklerini, bakanlarla ve kendisi ile temasa geçtiklerini belirten Bülent Turan, eğer bu tutumlar devam ederse CHP’li isimleri tek tek açıklayacağım vurgusunda bulundu. Turan aynı zamanda, “Son dönemde Çanakkale’mizin atmosferine, markasına zarar veriliyor. Koca koca siyasetçiler, yöneticiler Almanya’da Türkiye’yi, Çanakkale’yi şikayet ediyorlar” siteminde bulundu.

“Resmen bir tiyatro ile karşı karşıyayız”

Grup Başkanvekili Bülent Turan konuşmasının devamında, “Siyanürlü toprağa turist gelir mi, sorunun kargaşanın, mitingin, kavganın gerginliğin olduğu yere turist gelir mi? Son dönemde yapılanlar en çok Çanakkale’nin turizmine ve tarımına zarar vermeye başladı. Bundan 3 ay önce tüm Türkiye Çanakkale’de Troya diyordu. Bugün başka şeyler söylüyor. Bir tek ağacın yanlış kesilmesine asla gönlümüz, ahlakımız ve imanımız razı olmaz.  Şimdi resmen bir tiyatroyla karşı karşıyayız.

“İlk altın arama iznini veren Ersümer’di!”

Zamanın Bakanı Çanakkaleli Cumhur Ersümer, 25 Nisan 2001,  ilk altın arama iznini o vermiş.  Devam eden bir süreç var o günden bu güne altın varsa bulun demişler. Bulmuşlar şimdi ağaçlar kesilmiş, yollar açılmış tabiri caizse bir beton alan gibi bir yer ortaya çıkmış şimdi gelip miting yapıyorlar. Burada kötü niyet var başka bir şey var burada.

“Ağacın kesilmesini istemeyen adam o gün eylem yapardı”

Ağacın kesilmesine karşı olan adam, o ağaç kesilirken oraya gelir. Ağacın kesilmesini istemeyen adam o gün orada miting yapar. Hakkını vermem lazım zaman zaman toplantı, gösteri bir şeyler yapmışlar ama esas mitingi bugün yapıyorlar. Bundan 15 sene önce Bergama’da altın araması vardı. EURO Gold diye yabancı bir firma arama yapıyordu her gün miting yapıldı, eylem yapıldı. FETÖ’nün firması oraya el koyup aldığı gün eylem bitti. O gün Bergama unutuldu. Çevre hassasiyeti olan arkadaşlar ağaç kesilirken orada olması lazımdı. Ağaç kesilmiş, her şey bitmiş adamın altın çıkartacağı gün gelip sen yapamazsın demek bir başka hesabın adımıdır.

“Bu bir ekmek imkanıdır”

CHP’nin kıymetli vekilleri, gelsinler meclise madencilik faaliyetlerini durdurun diye önerge versinler. Ama veremezler çünkü madenlerin çoğunu bunlar çıkartıyor. Çanakkale’de ki iş adamlarının çoğu madenin alt yapısını yapıyor, taşıma işini yapıyor, yan kollarında faaliyet gösteriyor. Bu bir ekmek imkanı…

“Kanada ile görüşülüyor, şehrin insanları ile görüşülmüyor”

Öğrendim ki Kanada Büyükelçisi’ni aramışlar. Ben geçen gün Ülgür beyi ziyaret ettim. Sordum; ağaç kesimi, altın araması, madencilik ile ilgili bir kez Vali bey ile görüştünüz mü dedim, görüşmedik dedi. Orman müdürümüz ve çevre, tarım müdürümüzle görüştünüz mü dedim, görüşmedim dedi. Vicdansız! Kanada ile görüşüyorsun da kendi şehrindeki insanlarla ne oluyor burada, yanlış var mı diye görüşmüyorsun.

“İş uzarsa, bize geç maden ruhsatı veriyorsunuz diyen CHP’lileri açıklayacağım!”

Bu bir hesaptır, bunları hepsinin belgesi var. Bana gelip neden bu ruhsatı geç veriyorsunuz kardeşim, arayın bakanı arayın valiyi hızlandırın diyen CHP’li yöneticileri söyleyeceğim eğer uzatırlarsa bu işi!”

“Hizmetler devam edecek”

Muhtarlarla buluşmada Turan’ın yanı sıra Çanakkale Milletvekili Jülide İskenderoğlu ve Vali Orhan Tavlı’da konuşmada bulundular. Vali Tavlı ve Milletvekili İskenderoğlu, özellikle köylere ve ilçelere yapılan hizmetlerin önemine ve devamlılığına vurgu yaparak, hizmetlerin hız kesmeden devam edeceğini belirttiler.

Tunahan Ünsal