Müziğin ruhu Etili’de hayat buldu

Türkiye’de yurt genelinden çok sayıda müzik öğretmeni, müzisyen, TRT sanatçısı ve müziğe hevesli katılımlar, Çan’ın Etili köyünde bir araya gelerek muhteşem bir etkinliğe imza attı. 4-8 Ağustos tarihleri arasında Etili’de ağaçlık bir alana kamp yeri kuran grup, 5 gün boyunca müzik festivali gerçekleştirdi. Alanında uzman olan hocalar, müziğe hevesli katılımcılara kabak kemane, saz, üflemeli çalgılar gibi müzik aletleriyle eğitimler verdi. Bizler de GÜNDEM olarak Etili Müzik Köyü’nü ziyaret ederek etkinliğe hayat veren isimlerle keyifli röportajlar gerçekleştirdik…

Müziğin birleştirici ruhu bu kez Çan’ın Etili köyünde müzikseverlerle hayat buldu. Türkiye’nin dört bir yanından gelen müziğe hevesli her yaştan katılımcı, Etili’de müzik köyü kurarak burada alanında uzman olan sanatçı ve hocalarından müziğe dair ince detayları birebir öğrendi.

Çadırlarda konakladılar

Katılımcılar etkinlik boyunca burada yeşillik bir alana çadırlar kurarak konaklarken grubun bir kısmını ise köylüler misafir etti. Yeme, içme ve barınma gibi ihtiyaçlarını ise etkinliğin sponsoru Etili Seramik, Etili Spor ve Etili Muhtarlığı karşılarken vatandaşlar da katılımcılara yoğun ilgi gösterdi. Bizler de GÜNDEM olarak ziyaret ettiğimiz Müzik Köyü’ndeki izlenimlerimizi ise sizler için derledik…

“Birlikte paylaşımlarda bulunmak, yeni dostluklar edinmek…”

Müzik köyünün amacını ve etkinliğini seyrini ilk olarak Koordinatör Turgay Duman’dan dinledik. Duman, “Türkiye’nin her tarafından gelen müzik sevdalılarını bir araya getirdik. Çok değerli üstatlarımız katıldı, atölye çalışmalarız oldu. Etkinliğimizin amacı katılımcıların, üstatların bu noktaya nasıl geldiğini anlamaya çalışması, birlikte paylaşımlarda bulunmak, yeni dostluklar edinmek…” şeklinde konuştu.

“Müzik birleştiricidir!”

Sanatçı Haluk Coşkun ise etkinlikle ilgili şu ifadelere yer verdi: “Halk kültürümüzün içerisinde olan halk müziğimizin geleneksel çalgılarını gençlerimiz ile tanıştırmak. Günümüz Türkiye’sinde kültürde bir yozlaşma söz konusu. Kültürleri insan oluşturuyor ve geleneklerimizle var oluyoruz. Bunu korumanın da en güzel yolu müzik… Müziğin dili yok, dini yok rengi yok… Müzik birleştiricidir. Bizim de buradaki amacımız müziğin bu misyonunu gençlere aktarmak…”

“Bu tip etkinlikler yaygınlaşmalı”

Bağlama hocası İsmail Çakır’a öğrencilerine ders verirken rastladık. Çakır, o esnada verdiği kısa molada ise şunları kaydetti: “Ben Aydın’dan geliyorum buraya. Çok keyifli vakit geçirdik öncelikle, amacımız da zaten bu; müziğin ortak paydasında müzikseverlerle buluşabilmek, müziği paylaşabilmek, birbirimizle etkileşim içerisinde olmak ve ortak bir amaç ortaya koymak… Bence bu tip çalışmaların ülkenin her yerinde gerçekleştirilmesi ve yaygınlaşması lazım.”

“Burada bir etkileşim halindeyiz”

Üflemeli çalgılarda uzman olan Müzik Öğretmeni Deniz Yıldız ise şunları ifade etti: “Ben müzik öğretmeniyim ve aynı zamanda akademik çalışmalar da sürdürmeye çalışıyorum. Elimizden geldiğince müziğe katkı sağlamaya çalışıyoruz. Buradaki her arkadaş kendi alanında uzman. Burada bir etkileşim halindeyiz. Umarız böyle etkinlikler daha da yaygınlaşır.”

“Eğitim alanında kadro çok iyi”

Sanatçı Uğur Küçük de etkinlikle ilgili şunları kaydetti: “Konservatuar okuyorum. Fakat 9 yaşından beri müzikle ilgileniyorum. Buraya da Ankara’dan geldim. Müzik köyü olarak böyle etkinliklere daha önce de katıldım. Eğitim anlamında kadro çok iyi, gayet başarılı geçiyor.”

Hocaların, sanatçı ve eğitmenlerin vakitlerini çokça almadan Müzik Köyü’nden uzaklaşırken, ardımızda bıraktığımız manzara ise etkinliğin amacını sözlerden daha etkili şekilde ortaya koyuyordu. Öyle ki her grup kendi alanında uzmanlaştıkları çalgıları, hem büyük bir farklılık hem de eşsiz bir uyum içinde çalarken müziğin birleştirici ruhu çoktan Etili’yi sarmıştı…

Esra Çanlı

 WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com