Bayram zehir olmasın!

Pazar günü başlayacak olan Kurban Bayramı öncesi Tüketiciyi Koruma Derneği Başkanı Ali Rıza Berkit, Çanakkale’nin hem gündemini değerlendirdi. Berkit, “Her dini bayram öncesi yüreğimiz hop ediyor. Sanki Ramazan, Kurban Bayramı değil de trafik bayramı kutluyoruz. Dünyada trafik kazalarında birinciyiz!” ifadelerini kullanarak, vatandaşları her bayramı zehir eden kazalara karşı da uyardı.

Çanakkale’nin son haftalardaki ana gündemi siyah ve beyaz gibi ikiye bölünmüş durumda. Gündemin bir ayağını Kaz Dağları’ndaki siyanürlü maden arama çalışmaları sebebiyle yapılan ağaç katliamlarına karşı çıkmak için Kirazlı-Balaban mevkiinde buluşan siyasetçiler, bürokratlar, STK’lar ve binlerce vatandaşın Su ve Vicdan Nöbeti oluşturuyor. Diğer ayağını ise Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından köylüye hibe edilen küçükbaş hayvanlarda görülen veba hastalığı…

Kurban Bayramı öncesi, Tüketiciyi Koruma Derneği Başkanı Ali Rıza Berkit de Çanakkale’nin gündemini gazetemize değerlendirdi. Berkit, şu ifadelere yer verdi:

“Alın yazısı, kader değil, cinayet”

“Dini bayramlar yaklaştıkça biz tüketicilerin yüreği hop ediyor. Sanki Kurban, Ramazan bayramı değil de trafik bayramı yapıyoruz. O kadar çok trafik kazası yaşanıyor ki… Dünyada trafik kazalarında birinciyiz. Çok köprü yapmak, çok yol yapmaktan geçmiyor bu kazaları önlemek. Ulaşımı, kara, deniz, hava ve demiryolu ve diğer ulaşım sistemlerine yaymalıyız. Yüz kişiyi aynı istikamette bir yola soktuğunuzda daha fazla trafik kazası olacaktır. Bu alın yazısı, kader falan değil bu cinayet. Ulaşım sistemi hem yerelde hem de ülke genelinde gözden geçirilmeli. Bayramlar artık zehir olmamalı.”

“Hem zor bir bayram hem zor bir kış geçecek”

Berkit, sözlerine şöyle devam etti: “Bayram öncelikle tüketiciler için zor geçecek. Genç çiftçi projesi adı altında getirilen hayvanlarda hastalık tespit edildi. Bunlar içler acısı şeyler. Buradan bakınca Kurban Bayramı Çanakkale için kara bir gün olacak gibi. Sadece bayram da değil, yapılan zamlar ortada, özellikle gıda alanında her şeye üst üste zam yapıldı. Yani hem zor bir bayram hem de zor bir kış geçireceğiz gibi görünüyor.”

Esra Çanlı

 WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com